Нове књиге

Слободан Продић: Ви сте светлост свету...

Многонапаћена Епархија далматинска поново је смогла снаге да светлост дана угледа још једна изузетно занимљива књига. Овај пут реч је о књизи која се тематски бави историјом монаштва, пружајући данашњем читаоцу многобројне корисне податке о једном од свакако најинтересантнијих начина живота унутар Цркве.

Многобројним делима посведочени трудољубац и познавалац историје хришћанске Цркве г. Слободан Продић начинио је, у пет прилога, пресек излагања неких од важнијих догађаја, личности и места о којима се данас, на жалост, мало зна. Заиста постоји потреба да се подробније упознамо не само са историјом монаштва, него и са другим елементима наше хришћанске вере. Потпуно свестан ове чињенице, Продић је једноставним и разумљивим језиком пружио читаоцу информације које му могу бити од користи, а, с друге стране, то је учинио кроз књигу која је и по цени доступна свакоме ко жели да се упозна са њеном садржином.

Епископ Павле: Извештаји са распетог Косова

Тридесеттрогодишња документована хроника "Извештаји Светом Архијерејском Синоду за Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве", у периоду од 1957-1990. угледала је светлост дана на 58. Међународном београдском сајму књига, и непосредно пред четврту годину упокојења (на дан 15.новембра) блажене успомене Патријарха Павла, 44. српског патријарха.

Издавач: Издавачка фондација Архиепископије Београдско-карловачке, Фондација Патријарх Павле. Штампа: Штампарија Издавачке фондације Архиепископије београдско-карловачке, издање прво, година 2013. Приређивачи: протојереј-ставрофор Владимир Вукашиновић и Градимир Станић, предговор: Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије

Годишњи извештаји о религиозном стању и животу у Епархији рашко-призренској тадашњег епсикопа Павла, потоњег Патријарха српског, представљају својеврстан Летопис о животу Цркве, духовном стању народа, о друштвеним збивањима на Косову и Метохији.

Цетињска богословија 2002-2013.

А. Вујовић, Цетињска богословија 2002-2013, Цетиње, 2013.

У години када обележавамо неколико значајних догађаја везаних за историју хришћанске цркве и за историју Српске православне цркве, а то су: 1700 година Миланског едикта, 800 година манастира Ђурђеви ступови, 200 година од рођења митрополита Петра II Петровића Његоша, једног од највећих наших песника и 150 година Цетињске богословије, из штампе је изашла споменица Цетињска богословија 2002-2013. у издању Богословије Светог Петра Цетињског. Она представља сажетак рада установе у последњих десет година. Аутор ове споменице је Александар Вујовић, дипломирани теолог, и свршени богослов Цетињске богословије, и уредник Катихетског програма радија Светигора. Ово је иначе трећа по реду споменица, од обнављања њеног рада. Прве двије је урадио је монах мр Павле Кондић, некадашњи професор ове образовне институције.

Трећи том Дела Светог Јована Златоуста

Поводом изласка из штампе трећег тома Дела Светог Јована Златоуста у издању Епархијског управног одбора Епархије нишке

Беше у Антиохији, оној на (реци) Оронту, неки презвитер по имену Јован, родом од евпатридâ, животом — добар, а беседом и силом убеђивања — страшан, (човек) који је надилазио (све) говорнике око себе, што је и Ливаније Сиријац посведочио. Јер кад је намеравао скончати, и кад га присталице питаху ко да буде уместо њега (на челу његове реторске школе), говори се да је казао: Јован — да нам га хришћани нису отели.

У загрљају Доброг Пастира

Осврт на 20 година црквеног живота Епархије браничевске
Зидни календар за просту 2014. годину

Наша помесна Црква, Браничевска епархија, обележава ове године двадесетогодишњицу архијерејске службе свога епископа, што користимо да промислимо и опишемо различите сегменте развоја свога евхаристијског живота.

Литургијска и богословска обнова, као специфичности нашег дводеценијског рада, пројавиле су се и у области црквене уметности. Изградњом нових богослужбених места и обновом древних, фрескописом и иконописом, кретали смо се ка Оцима. Њихово, пак, учење, усвајали смо у тумачењу и преда(ва)њу владике Игнатија, чиме смо, верујемо, аутентично - литургијски - призивали Господа да нам дође и укине смрт. Неке од кључних поука свога епископа, заједно са адекватним есхатолошким уметничким изразом, преточили смо у овај календар, који треба да нас подсећа на истину да Црква своје јубилеје не прославља зароњена у историју, већ их користи да преиспита своју иконичну верност Царству Будућег века, ка коме нас већ 20 година води наш епископ. На многаја љета!