Нове књиге

Лукијан Богдановић, последњи Патријарх карловачки

Aутор: Протојереј-ставрофор Душан Н. Петровић, професор и ректор Карловачке богословије у пензији. Издавач: Српска православна епархија сремска, Сремски Карловци 2013.

Са благословом Епископа сремског Василија, светлост дана је угледала по свему значајна књига која би могла бити права књига у сваком српском дому и породици, права књига за све свештенослужитеље наше свете Цркве који брину о народној души српској.

Ово је истовремено књига која треба да буде при руци свакога ко је у могућности да одлучује о политичкој судбини српског народа, јер времена  и околности у којима данас живе Срби, не разликују се  много од времена у којем је живео Патријарх Лукијан.

Слободан Продић: Од Кулина бана и добријех дана...

Након дуговремене летаргије у којој се обрела медиавелистика међу ауторима који стварају на српском језику, коначно смо у прилици да са искреном радошћу говоримо о томе да је светлост дана угледала једна заиста интересантна књига. Реч је о делу са, за савременог читаоца, помало необичним насловом. Наиме, Слободан Продић, еминентни познавалац историје средњега века на Балканском полуострву, прихватио се труда да у неколико интересантних прилога изложи занимљиве детаље о догађајима из историје средњовековне Босне.

Централна личност у овим прилозима јесте босански бан Кулин - једна, слободно то можемо рећи, контраверзна личност о којој се данас мало тога поуздано зна. Историјских извора који говоре не само о бану Кулину, него уопште о историји Босне у периоду друге половине 12. и првих година 13. века заиста је мало. Управо то и отежава озбиљно историографско проучавање овог периода историје, али Продић, као истраживач који историјским изворима приступа на крајње професионалан начин и у њима тражи детаље који могу бити од користи у изналажењу нових чињеница везаних за поједине личности или догађаје из средњега века, кроз анализу ћириличног натписа на плочи бана Кулина и детаља из тзв. ,,Билинопољске изјаве” од 8. априла 1203. године, заиста успева у томе да савременом читаоцу приближи поједине детаље из живота бана Кулина.

Упознајмо Хиландарски типик

Многобројним радовима посведочени истраживач историје српског средњег века Слободан Продић своју пажњу усмерио је ка проучавању једног у низу готово заборављених историјских извора који су, хтели ми то да признамо или не, заиста незаобилазни када је реч о проучавању историје Српске Православне Цркве.

Данас је, реално говорећи, мало оних који нешто више могу да кажу о "Хиландарском типику". Са друге стране, није мали број ни оних који нису ни знали да постоји текст овог документа доступан на српском говорном језику. Потпуно свестан овога, Продић је, у склопу својих вишегодишњих напора на пољу проучавања историјских извора везаних за 12. и 13. век, начинио дело кроз које је савременом читаоцу приближио садржај "Хиландарског типика". Истовремено, као врстан познавалац тренутног стања ствари када је реч о томе колико су данашњем човеку познати детаљи из прошлости српског народа, а поготово они који се тичу времена средњега века, Продић је начинио и изузетно прикладан одабир информација које ће, уколико се добронамерно прихвате, заиста бити од помоћи да се донекле упознамо са детаљима у вези са манастирским животом међу Србима у наведеном периоду историје.

Монографија о манастиру Прасквица

Манастир Прасквица, један од најпознатијих у Црној Гори и духовни центар Паштровића, живи без прекида већ шест вјекова. Круна овогодишње прославе 600 година од оснивања цркве Свети Никола у манастиру Прасквица, која је одржана током љета кроз различите културно-умјетничке програме, је монографија „Манастир Прасквица“ која је недавно изашла из штампе.