Нове књиге

Средњи век у српској науци, историји, књижевности и уметности

Средњи век у српској науци, историји, књижевности и уметности, IV, Депотовац 2013, стр. 286.

У оквиру већ традиционалних Дана српског духовног преображења (25-26. август 2012. године) у Деспотовцу - Манасија одржан је научни скуп на коме су изложени стручни радови садржани у овом зборнику; његову редакцију потписују универзитетски професори Гордана Јовановић, Злата Бојовић и Рада Стијовић.

На почетку треба споменути да је и ове године, 2013., истим поводом и на истом месту одржан такав научни скуп у оквиру већ XXI Дана српског духовног преображења, и то у суботу и недељу 17. и 18. августа, управо пред светли дан Преображења Господњег, окупивши двадесетак научних истраживача средњег века, историчаре, историчаре уметности, лингвисте, док је само мали број њих презентирао и теме које се тичу појединих питања ресавског краја касније кроз историју. Моје учешће с проф. Богословског факултета др Зораном Ранковићем на овогодишњем скупу, где сам излагао о девтероканонским књигама које су ушле у српску Библију тек почев од 2010. године, обогаћено је изванредним предавањима и познанством са угледним професорима с неколико српских универзитета или са сарадницима научних института. Изнад свега остала је у сећања поновљена и поновљена посета светињи манастира Манасије, уз стручна објашњења Живојина Андрејића, из Центра за митолошке студије Србије у Рачи, а који објављује тзв. Митолошке зборнике, а што су излагања са научних симпосиона у Рачи - већ 29 објављених таквих зборника!

Објављен нови 32. том Православне енциклопедије

Црквено-научни центар припремио је и објавио нови 32. том Православне енциклопедије који ће изаћи у продају 9. септембра 2013. године. Овај том се односи на појмове са почетним словом К и представља вероватно најобимнији том. 

Мећу обрађеним материјалима налази се важан чланак догматског садржаја - кеносис. Обрађени су и појмови керигма и катихизис. Низ чланака је посвећен епархијама и манастирима помесних Православних Цркава - Кемеровској епархији, Кашинском, Каширском и Керченском викариату Руске Православне Цркве, Кефалинијској и Крфској митрополији Грчка Православне Цркве, Кидонијској митрополији, Кенијској митрополији Александријске Православне Цркве, Кацаретској епархији Грузинске Православне Цркве... Том садржи чланке о древним грчким манастирима Като Панагиа и Кехровуниу, старим грузијским обитељима Кацхи, Кацхис Свети, Кватахеви, Квелацминда. Чланак "Кидекшински Борисоглебски манастир" говори о јединственој архитектури некадашњег манастира који се налази у близини Суздале (Владимирска област). Занимљиви чланcи обрађују појмове катедра епископска, католикос и катизме. Објављен је и чланак о Кахети, историјској области у Грузији, али и о градовима Келну и Кентерберију... Веома садржајан том употпунио је и чланак посвећен православној баштини Кијева: Кијев, Кијево-Братска икона Пресвете Богородице, Кијево-Братски Богојевљенски манастир, Кијево-Печерска икона Успења Пресвете Богородице...

Нови двоброј часописа „Соко“

Из штампе је изашао нови двоброј часописа за духовну и културну просвјету „Соко“, који уз благослов Митрополита дабробосанског Николаја издаје Српско соколско друштво „Соко“ из Добруна, уз техничку подршку Издавачке куће Митрополије дабробосанске „Дабар“, чије је сједиште у манастиру Светог Николаја, у Добрунској Ријеци. На 84 странице, овај часопис објављује бројне текстове и информације културног, спортског и духовног садржаја са подручја Митрополије дабробосанске и шире.

На Божанској стражи: сећање на архимандрита Пајсија Хиландарца

Поводом десетогодишњице од упокојења архимандрита Пајсија Хиландарца манастир Светог архиђакона Стефана у Горњем Жапском у Епархији врањској приредио је књигу ''На Божанској стражи''. О књизи, али и личним успоменама о значајном духовнику, подвижнику, негдашњем протосу Свете Горе Атонске, игуману манастира Хиландара, обновитељу монаштва на југу Србије и игуману манастира Светог Прохора Пчињског, игуману Пајсију (Танасијевићу) говори мр Владан Тријић из Народне библиотеке Србије и члан Научне комисије Библиотеке Патријаршије Српске.

Епископ Методије Муждека: Тумачење новозаветних одељака

књига 1: Јеванђеља, стр. 432; књига 2:  Посланице, стр. 340, Беседа, Нови Сад 2013.

Са благословом Епископа бачког др Иринеја Буловића, архимандрит Јован Радосављевић приредио је ова два, зацело, капитална дела из новозаветне егзегезе. Вредни архимандрит је на овај начин испунио жељу свих нас бивших ученика архимандрита Методија у достославној Призренској богословији у којој је овај приљежни изучавалац Речи Божје делао углавном као ректор и предавач Новога завета од 1955. до 1971. године.

Била је радост слушати предавања овог зналца Светога писма, и то не само Новога завета! Није отац Методије само буквално познавао Библију, и то од књиге Постања до Откривења Јовановог (!), него је и нас подстицао да је што више читамо и њоме се надахњујемо. Спадам у оне генерације школе у згради Симе Игуманова Призренца која је у првим часовима разредне наставе – док смо још били свежи – држала свеске и прибор за записивање надахнутих предавања овог библисте којим се наша Црква може дичити.