Нове књиге

Свети Атанасије Атонски, житије и чуда

У предговору књиге архимандрит Јелисеј, игуман Свештеног Симонопетритског манастира, подсећа на изузетну личност Светог оца Атанасија Атонског, оснивача највећег светогорског манастира Велике Лавре и утемељитеља киновијског начина живота на Светој Гори.

Архимандрит Јелисеј истиче да су у данашње време Атанасијев типик и житије овог Светитеља постали веома значајна лектира свима онима који желе да следе правила монашког живота. Житије је сачинио хагиограф Атанасије, монах Велике Лавре, убрзо после смрти светитеља, негде у првој половини 11. века. Остављамо читаоцима да уживају читајући догађаје из Атансијевог живота...

Епископ Јован (Пурић): Еколошке теме

Задужбина Светог манастира Хиландара, са благословом игумана ове Свете српске царске лавре, објавила је књигу Епископа Јована (Пурића) Еколошке теме

Из наднаслова књиге Литургија, свет, есхатон - еклисиологија и еклисиолошка екологија види се спремност аутора да се ухвати у коштац са савременим проблемом, који је очигледан у свим деловима света и који је инспиративан за промишљање и покушаје решења. У самом уводу - Еколошки проблем као проблем односа човека према свету - Владика Јован јасно исказује свој став на дату тему, на који се надовезују два наредна поглавља Хришћанска теологија и екологија и Званични документи Православне Цркве о проблему еколошке кризе. На тај начин аутор у првом делу књиге говори о савременим покушајима да се проблем превазиђе из визуре најпознатијих православних богослова, уз акценат на документу са међуправославне конференције о заштити животне средине, која је одржана на Криту 1991. године.

Манастир Витовница

Протојереј-ставрофор др Радомир М. Милошевић: Манастир Витовница

Са благословом Епископа браничевског Г. Игњатија из штампе је изашла монографија о манастиру Витовница аутора протојереја-ставрофора др Радомира М. Милошевића. Аутор прво наводи историјске изворе из којих ће црпети чињенице о овом важном манастиру у Епархији браничевској. Наводећи литературу прота Милошевић помиње многе ауторе који су објаснили локацију манастира Витовнице, али и обрађивали догађаје везане за манастир, међу којима и Јоакима Вујића, Феликса Каница, Митрополита Михајла, Михајла Валтровића, Александра Дерока, ... 

Енциклопедијски истражено и обрађено је све што је у вези са оснивањем и историјатом манастира, са посебним историјским дискурсима о синаитима у Србији, затим о аустријској окупацији 1718-1739. године, потоњем турском ропству (до 1804), а затим и о оба српска устанка у доба позне туркократије. Аутор се овде задржава на опису живота у манастиру у 19. веку када настаје и живопис, што је посебно и детаљно описано у монографији (живописци су били браћа Марковић), али и уређење манастира (двориште је ограђено, мајстор Коста Наумовић је саградио манастирски конак, изграђен је водовод и чесма, и што је врло важно - саграђена је о манастирском трошку школа за децу из оближњег села).

Јевсевије Памфил: Живот Константинов

У години јубилеја, а у  оквиру издавачке делатности Епархије далматинске, објављена је књига Слободана Продића, "Јевсевије Памфил, ЖИВОТ КОНСТАНТИНОВ".  

Реч је о делу  у коме су изложене многе информације о епископу Јевсевију, човеку, који се с пуним правом назива "оцем црквене историје". 

 Јевсевије Памфил, данас  махом познат управо као аутор  надалеко чувене "Историје Цркве"  која је, споменимо и то, вољом  Божјом и благословом Епископа Фотија, пре неколико месеци такође објављена у издавачкој делатности Епархије далматинске, аутор је још неколико важних наслова, међу којима је свакако и дело "Живот Константинов".  

Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија

Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија
Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија
Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија
Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија

Зборник научних радова ”Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија“ представљен у Подгорици

Поводом великог јубилеја 800-годишњице манастира Ђурђеви Ступови, у крипти Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици, у петак 7. јуна 2013. одржана је промоција Зборника научних радова “Ђурђеви Ступови и Будимљанска епархија“.

Теолошки погледи XLVI/1 (2013)

У мају је из штампе изашла 1. свеска часописа Теолошки погледи за 2013. годину. На укупно 320 страна нови број овог часописа читаоцима доноси радове домаћих аутора, преводе светоотачких текстова, осврте и приказе нових издања.

Ово је једанаеста свеска Нове серије овог часописа (покренуте 2008. године), са наново успостављеном нумерацијом годишта – од године оснивања часописа (1968), те носи ознаку годишта XLVI.

Нови број домаћег версконаучног часописа у продаји је доступан у књижарама Православног богословског факултета, а могуће га је поручити преко службе за претплату – (+381) 11 30-25-103, 30-25-113, 064/17-83-786, pretplata@spc.rs, као и преко уредништва – teoloski.pogledi@spc.rs.