Нове књиге

Јевсевије Памфил: Историја Цркве

У години обележавања јубилеја Миланског едикта, Епархија далматинска је обновила издање једног од свакако најважнијих дела када је реч о историји Цркве. Наиме, дело епископа Јевсевија Кесаријског под насловом "Историја Цркве" наравно да представља својеврсни фундамент на који се ослања истраживање историјске науке.

Ово издање надалеко чувеног дела Јевсевија Памфила, како се аутор овог списа неретко назива у патролошкој литератури, приметно је обогаћено бројним коментарима г. Слободана Продића, посведоченог преводиоца и аутора многобројних богословских наслова. И заиста, велики број дела која је он превео или написао као аутор, већ су пронашла пут до наших читалаца, а пре свега до ученика наших Богословија и студената Богословског факултета. Овај неуморни прегалац и човек који се већ годинама бави објављивањем пробраних наслова везаних за историју Цркве, литургичко богословље и црквено право, свакако да је учинио прави корак када се личним трудом прихватио подухвата да се на нашем језику поново појави дело епископа Јевсевија.

Светигора: Постом до Васкрса

Закорачили смо у Велики и Часни пост да бисмо што чистији дочекали Васкрсеније Христово. У томе може да нам помогне и нови 224. великопосно-благовјештански  број „Светигоре“, образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске, својим богатим и разноврсним садржајем. Да помогне у смислу упознавања са тајном Великог поста и празника који претходе Васкрсу. Један од тих празника су Благовијести. О том изузетном догађају цијеле људске историје говори бесједа Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Амфилохија „Првина свеукупног домостроја спасења“, коју је изговорио прошле године на празник Благовијести у манастиру Бешка. Са светитељима који су се борили  против јеретика и извојевали борбу за исихастичку духовност упознаћете се кроз богословску тему „Развој исихастичке духовности до четрнаестог вијека“ јерођакона Никона Кокотовића. А о једном од тих светилника, светом Григорију Палами, говорио је Митрополит сурошки Антоније (Блум).

Славица Јовановић: Песмарица „Љубав“

То моћно име Љубв

Песник, стваралац, блиски рођак Бога, самим тим мора спасавати свет и разбијати зидове мрака и зла, мора се заносити идејом истине, добра и лепоте, дакле, идејом Бога.
Исидора Секулић

Песник са јаким религиозним осећањем не значи уједно песника рели­гиоз­них песама, а још мање хришћанског песника, католичког или православног пес­ника. Савремени песник религиозне душе  је индивидуални мистик. Он може описивати вече, или воду која крај нас протиче и не враћа се натраг, и испунити строфе дубоко контемплативним акцентима и симболима. Наравно да међу мистицима песницима има и католичких и православних песника. Мотиви тих песника имају везе са црквеним обредима, са догмом, са Библијом. Рене­санса Православља је више у философији, религиозној философији, наравно. Има, међутим, једна догма хришћанска, догма источне и западне Цркве, која не дâ мира уметницима најразноврснијих категорија, и уметницима кроз мно­ге ве­кове. То је догма о безгрешном зачећу, то је мотив Благовести. Ова догма је обрађена уметнички – бојама, у камену, у дрвету, у легендама, у пес­мама – много стотина пута, чак много хиљада пута ако се рачуна од времена првих сликара. Та догма је тако тврда да сликарима и вајарима просто императивно намеће композицију. То је оно стереотипно сликање са фикси­раним позама мање-више, и са фиксираним душевним ста­њима. Песници, који чисто идејно, апстрактно мистички обрађују тај мотив, имају несравњено више слободе.

Браничевски весник (4/III, 2012)

Хроника: Владимир Несторовић - Хроника литургијских догађаја Богом спасаване Епархије пожаревачко-браничевске, Саборност на Београдском сајму књига

Веронаука: Данијела Марковић - Практична примена нових уџбеника у настави, Четврти сусрет ученика и катихета Епархије пожаревачко-браничевске

Ризница: Свети Максим Исповедник - О љубави, Хришћанска мисао, Протојереј Георгије Флоровски - Елементи Литургије

Беседе: Епископ пожаревачко-браничевски  Игнатије - Беседа, Протојереј Александар Михаиловић - Беседа о православној духовности

Поезија и проза: Акатист свима светима просијалим у Америци, Раша Перић  - Црква Миће Данојлића, Косовска Симонида

Петар Вишњић: Саборник манастира српских

Петар Вишњић: Саборник манастира српских
Петар Вишњић: Саборник манастира српских
Петар Вишњић: Саборник манастира српских
Петар Вишњић: Саборник манастира српских

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј присуствовао је 15. марта 2013. године у Народној библиотеци Србије представљању књиге Петра Вишњића Саборник манастира српских. Поред Патријарха српског о књизи су говорили академик Владета Јеротић, историчар уметности Душан Миловановић и аутор.

Зборник литургијског богословља

Благовољењем Божјим и са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, уз препоруку и предговор Епископа Атанасија Јевтића, а у сарадњи са Службеним гласником и у рецензији др Ненада Милошевића, из штампе ће се у Недељу Православља појавити најновији Зборник литургијског богословља.