Нове књиге

О економији добра и зла

Свето Писмо Старог Завета као модел привредне рационалности

Да ли je привреда наука неутралних категорија или се пак мора подредити начелима морала? То фундаментално питање стоји у средишту књиге философског ренегата, аутора из Прага Томаса Седлачека „Привреда добра и зла“ - Tomáš Sedláček: »Ökonomie von Gut und Böse« /„Economics of Good and Evil: The Quest for Economic Meaning from Gilgamesh to Wall Street“, Oxford University Press, 2011.

Седлачек је настоји да реконструише дискурс о добру и злу у економији. Оно што на први мах изгледа гностичким дуализмом, у основи је трезвени аналитички поглед у логику привредних система. У првом делу своје студије аутор испитује какву је улогу имао рад у привреди у древним културама, религијама и митовима под чијим утицајем ми и данaс живимо. У другом делу своје студије аутор испитује на каквим ирационалним премисама почива савремена економија. При томе аутор отпочиње са најстаријим писаним изворима у песништву човечанства, са епом о Гилгамешу. Већ у њему су положена начела економије, однос производње и потрошње.

Тим Даули: Библијски атлас

У овом невеликом, а мапама богато илустрованом делу лако ћете схватити библијску историју, долазак Аврама у Обећану земљу Ханан, око 1850. године пре Христа, у време Хамурабија, затим историју старозаветних патријараха, одлазак праведног Јосифа у Египат, излазак потлаченог јеврејског народа из египатског ропства око 1250. године пре Христа (у време Рамзеса Другог, Сетија Првог или Мернептаха).

Прате се следећи догађаји - одлазак на Синај, освајање Обећане земље, период Израиљског царства за време Саула, Давида и Соломона, затим период Раздељеног царства на Северно (Израиљево) и Јужно (јудино), за време Ровоама, цара Јудиног, и Јеровоама, цара Израиљевог.

Сотириологија др Јована Пурића, епископа нишког

Данас, када живимо у једном потрошачком секуларизованом друштву, где се на многе ствари гледа утилитарно, на свет природе у механицистичком кључу, а његов развој у кључу претеране потрошње, кад  „чинити“ и „имати“ постају примарнији од „бити“, настају тешки облици људског отуђења. 

Проблемом греха и отуђења бави се, у теологији, научна дисциплина која се зове сотириологија, односно наука која се бави питањем спасења човека у Христу, Другом Лицу Свете Тројице, инкарнираном „нас ради људи и нашега ради спасења“. Човек, као зеница свега створеног у Господу, укида, такође, онтолошку и аксиолошку границу између човека и других бића, сматрајући биосферу  биоетичким јединством неиздиференциране вредности.

Крст светог цара Константина

Крст светог цара Константина
Крст светог цара Константина
Крст светог цара Константина
Крст светог цара Константина

У суботу, 16. фебруара 2013. године, у организацији Православне Епархије крушевачке и Историјског архива града Крушевца, у Амфитеатру цркве Лазарице представљена је књига Небојше Лапчевића Крст светог цара Константина штампана поводом 1700 година Миланског едикта.

Наш живот у Цркви

Свети Јустин Мученик и Философ је, надахнућем Божјим, изрекао далекосежну мисао да је сав свет испуњен логосима Божјим (σπερματικοί  λογεί), тако да народна побожност увек добија особен контекст краја из кога настаје. У тој разноликости, различности и особености састоји се и дивна шареница којом је покривена евхаристијска заједница Тела Христовог. Нашу посебну пажњу је привукла књига „Наш живот у Цркви‟ Светлане Васиљевић у издању куће „Дабар‟ - Добрунска Ријека, која је изашла крајем 2012. године. На самом почетку, поред укусног дизајна насловне странице, наићи ћете на библијску мисао: „Не буди дволичан, тј. један на речима, а други у својој савести, будући да таквог Писмо ставља под клетву ‟(Прем. Сир. 22,15). Такође и духовне мисли светог Марка Подвижника о бризи над речима.

Приручник о светом Атанасију Великом

Приручник о светом Атанасију Великом (+ 373) представља укрштај различитих перспектива интерпретације живота, дела и потоњег утицаја овог светитеља на целокупну хришћанску мисао. Више од тридесет аутора, специјалиста за питања патристике, политичке и социјалне историје раног хришћанства и културног контекста деловања светог Атанасија Великог, аналитички испитују његова појединачна дела и осветљавају утицај и рецепцију његових богословских списа од антике до савремене епохе.

Свети Атанасије Велики је стајао у средишту теолошких контроверзи у 4. веку по Христу. Био је и остао један од највећих ауторитета светоотачког учења и предања. Мишљења о месту и улози светог Атанасија Великог у историји Цркве подељена су, односно оно што и се звало opinio communis не постоји. Отуда је, сходно намери приређивача овог зборника, Петера Геменхарта, био циљ да се представе различита мишљења о личности у контексту историје Цркве у 4. веку.