Нове књиге

Храм и уметност, превео и приредио Епископ нишки др Јован (Пурић)

У оквиру обележавања јубилеја 1700-тогодишњице од објаве Миланског едикта (313-2013) Православна Епархија нишка и Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду заједнички су – са  благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја – објавили зборник радова на тему Храм и уметност.

Зборник почиње својеврсним уводом Епископа нишког др Јована на тему Православни храм – синтеза уметности, где Владика указује на богослужбени циљ православног храма кроз синтезу уметности храма Свете Софије у Константинопољу, који је саграђен на месту где је Свети цар Константин саградио велику базилику. Следећа студија је рад Томаса Метјуза са Института за уметност Њујоршког универзитета на тему Преображајни символизам византијске архитектуре и значење Пантократора у куполи. Овај текст се комплементарно наставља на увод Владике Јована и говори о символици куполе у контексту живописања Пантократора у њој. После овог рада следи студија Раскол и византијско украшавање храмова, аутора А. М. Лидова која има особит допринос приликом разматрања литургијске редакције приликом украшавања храмова у 11. и 12. веку са посебним освртом на ново литургијско уређење у епохи у којој сама Литургија дуже време текстуално остаје непромењена уз објашњење примера сцене Причешће апостола (у олтарским апсидама Софије Кијевске и Софије Охридске).

Јован Мајендорф: Брак – православна перспектива

У издању Отачника изашла је нова књига оца Јована Мајендорфа Брак – православна перспектива. Первод је урађен по енглеском издању из 2000. године, коме су придодати још и превод Мајендорфове студије Хришћански брак у Византији: канонско и литургијско предање, као и превод чина венчања.

Књига оца Јована Мајендорфа је драгоцена свакоме ко се интересује за хришћанско поимање брака. У њој аутор истражује значења које је брак имао у јудаизму и Новом Завету, раној Цркви и римском праву, светотајинском животу и, на крају, савременом друштву. Теме које засебно обрађује су други брак, „мешовити“ бракови, развод, обортус, планирање породице и родитељство, ожењено свештенство, целибат и монашки живот. Брак – православна перспектива је књига која је од нарочитог значаја како за свештенство, тако и за венчане и оне који се припремају за свету тајну брака.

Протођакон Златко Матић: Да истинујемо у љубави

Протођакон Златко Матић: Да истинујемо у љубави - Званични богословски дијалог Православне и Римске Католичке Цркве

Из Увода

Ова студија коју нудимо широком спектру читалаца и која је управо због тога писана једноставним и не претерано академским стилом, жели да попуни празнину „површног или фрагментарног познавања” тренутне ситуације у званичном дијалогу Православне и Римске Католичке Цркве. У њој је могуће наћи текстове свих до сада усвојених докумената дијалога православног Истока и римокатоличког Запада, делимично протумачене, употпуњене коментарима који би требало да укажу на неке од најважнијих тачака конкретних екуменских достигнућа. За више од три деценије рада Мешовита међународна комисија за богословски дијалог Православне и Католичке Цркве донела је и објавила пет темељних докумената.

Сјај и снага молитвених атонских тишина

Прота Ненад Марковић: Светлости тиха - cветлопис Свете Горе.
В
редан издавачки подухват манастира Пустиња.

Света Гора место је коме ни једно на свету није налик. Како јој само име казује, света је јер у њој живе монаси чија је тежња светост - највећа хришћанска вредност, посве далека модерном човеку утонулом у потрошњу и субкултурне продукте материјализма. Светогорци, пише јеромонах Доситеј Хиландарац, „љубе Господа без резерве и до краја“. Част да осети суживот ових ретких богоугодника, у стваралачкој природи проте Ненада Марковића, завичајца новоканонизованих српских светитеља - владике Николаја и аве Јустина Ћелијског, изнедрила је изврсни светлопис „Света Гора“, у поднаслову „Светлости тиха“, недавно објављен са благословом Епископа ваљевског г. Милутина, а у издању манастира Пустиња.

Српске комите 1903-1912

Књига Стевана Симића Српска револуционарна организација, комитско четовањеу Старој Србији и Македонији 1903 -1912 објављена је 1988. године. Њен тираж је одавно распродат. Књига је лепо примљена у јавности, а већи део објављен је као фељтон у дневном листу Политика. Ово, друго издање, у којем смо задржали неизмењену уводну студију Национални радник Стеван Симић и његово време, приређивача Ј. Бајића и М. Средојевића и поговор Важан историјски извор историчара Ј. Пејина, допунили смо додатком Крваве борбе српских чета по Маћедонији и њихов рад од почетка 1903. године до данас. Уверени смо да ће овај додатак, уз ово друго издање Симићеве књиге, допринети да се боље схвате сложене прилике четниковања у Старој Србији и Македонији почетком двадесетога века. Надамо се да ће ново издање Симићеве књиге, уз додатак Крваве борбе српских чета по Маћедонији, подстаћи истраживаче да се још више посвете овом значајном периоду српске историје и да га још боље расветле.

Београдски мученици Ермил и Стратоник и Преподобни Јустин Ћелијски, житија и службе

Круна овогодишњих Божићно-богојављенских сретања сигурно је представљање књиге Београдски мученици Ермил и Стратоник и Преподобни Јустин Ћелијски, житија и службе у издању Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију из Београда. У препуној сали Вазнесењске цркве књигу су представили Преосвећени Епископ хвостански г. Атанасије, протојереј-ставрофор проф. др Радомир Поповић и проф. Предраг Миодраг.

- Ова књига не велика по обиму, али велика по садржају чини част и радост престоном граду, јер се први пут представља кратко житије и дело мученика Ермила и Стратоника и преподобног Јустина Ћелијског, као и њихове службе, истакао је Градимир Станић, управитељ Издавачке фондације. Житије и службе ове тројице богољубаца - двојице мученика и једног преподобног - представљено је уочи празника посвећеног светим Ермилу и Стратонику.