Нове књиге
Вилијам М. Шнидевинд: Како је Библија постала књига, издавачка кућа Каленић
29. Септембар 2011 - 13:48Вилијам М. Шнидевинд, Како је Библија постала књига, Каленић, 2011, стр.351, превод са енглеског језика Иван Недић
Управо је из штампе изашла књига Како је Библија постала књига, аутора Вилијама Шнидевинда. Реч је о врсном делу које се бави настанком Библије, прецизније речено разумевањем разлога због којих је Библија написана, да би касније постала Свето Писмо (стр.14). Проблематика везана за настанак и формирање канона свештених књига Старог и Новог завета је нешто што је одувек занимало нашу јавност, тако да смо коначно добили дело које ће сваком знатижељном читаоцу појаснити ствари везане за формирање свештених списа, а у исто време и развејати нека погрешна мишљења и митове који преовлађују у широј јавности.
Владимир Вукашиновић: Српска барокна теологија
29. Септембар 2011 - 12:36Православно богословље XX века развијало се у неопатристичком правцу, настојећи управо да досегне и обнови етос светих отаца. Лозинка „назад ка оцима“ била је позив на контекстуално и проблемско изучавање њихових мисли и дедуковања онога из њихових дела што има преовлађујући значај за спасење православних верника модерног доба. Светоотачко поимање богослужења, као и других темељних појмова хришћанског учења и праксе дало је главни подстрек за оживљавање умртвљене академске теологије која је била у тужној сени „западног ропства“.
Георгије И. Мандзаридис: Хришћанска етика I
29. Септембар 2011 - 12:27Увод – основна начела, савремена проблематика
Каленић, Крагујевац 2011, 225 стр.; превео са грчког свештеник Драган Поповић
За непуна два месеца добили смо две књиге истакнутог теолога Георгија Мандзаридиса. Проф. Мандзаридис спада међу најбоље изданке солунске Богословске школе; прослављени православни етичар, аутор бројних студија које су превођене на водећим светским језицима достојни је следбеник великог лаика теолога Св. Николе Кавасиле.
Овај приручник за Хришћанску етику који је пред нама се разликује од осталих који су познати нашој јавности. Наиме у нашој јавности су доступна два приручника за етику: двотомно дело Морално богословље од др Димитрија Димитријевића и Хришћанска етика од Евгенија Спекторског. Ова прва је још увек у циркулацији по нашим богословијама и представља класичан уџбеник схоластичког типа који не излаже у толикој мери православни приступ етици а који у великој мери критикује Мандзаридис (стр. 45), док код Спекторског преовладава један шири приступ који није толико усмерен ка синтетизовању православне мисли нити је пак усмерен ка уводним питањима.Оба ова приручника показују слабости при суочавању са савременим недоумицама. Предност овог приручника јесте управо у томе што у њему налазимо извесну систематизацију православне етике, која је по аутору прихватљива зато што по њему етика има за циљ да нуди претпоставке новога живота и да изложи основне црте објављивања јеванђеља свету, докле систематска етика има за циљ да да заокружени етички систем, што је у раскораку са православном традицијом (стр. 71).
Теолошки погледи – версконаучни часопис
29. Септембар 2011 - 12:19У мају ове године из штампе је изашла 1. свеска часописа Теолошки погледи за 2011. годину, са занимљивим радовима домаћих аутора, преводима светоотачких текстова, освртима и приказима нових књига. После вишегодишње паузе, овај богословски часопис поново је доступан читаоцима – у патријаршијској књижари и књижарама ПБФ, као и путем претплате.
Овај часопис, са поднасловом „Версконаучни часопис“, покренуо је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве 1968. године. Први уредник часописа Теолошки погледи био је Владан Д. Поповић, професор Београдске богословије „Свети Сава“.
У августовском двоброју „Сокола“ интервју са Патријархом Иринејем
13. Септембар 2011 - 10:35У најновијем августовском двоброју часописа за духовну и културну просвјету „Соко“ истоименог Српског соколског друштва из Добруна код Вишеграда, објављен је интервју са Његовом Светошћу Патријархом српским Господином Иринејем, те пригодним текстовима пропраћена његова посјета манастиру Добруну и Фочи.
Међу бројним занимљивим текстовима је и порука „Соколима“ Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског господина Николаја, прича о манастиру Лелићу, те чланци о овогодишњој културној манифестацији „Вишеградска стаза“ и почетку радова на изградњи „Андрићграда“ у Вишеграду.
Јерођакона Силуан (Мракић): Антропологија Преподобног Јустина Поповића
12. Септембар 2011 - 13:32У издању Епархије ваљевске изашла је књига – антроплошка студија (кандидатска дисертација на искање научно богословског степена Кандидата Богословља) јерођакона Силуана (Мракића), која се бави учењем Преподобног Јустина Ћелијског о човеку, дакле, његовом антрополошком виђењу, доживљају човека.
Уместо предговора: Одзив о Дисертацији АНТРОПОЛОГИЈА ПРЕПОДОБНОГ ЈУСТИНА ПОПОВИЋА г. Александра Мракића, Московска Духовна Академија, при одбрани научног степена Кандидата Богословља.
Захваљујем се од свег срца на указаној ми части да по позиву учествујем у академском животу и раду овако високе богословске установе каква је Московска Духовна Академија. Такође честитам уваженом професору Г. Алексеју Иванович Сидорову и његовом студенту г. Александру Мракићу на избору овако значајног, дубоког и плодног савременог Православног богослова какав је новопрослављени Светитељ свега православља, Преподобни Отац Јустин Ћелијски, као и одбиру овако значајне и врло савремене теме – Хришћанске антропологије. И Свети Јустин Нови као врхунски богослов, и његова Христоцентрична антропологија, данас су итекако актуелни, не само за Православно богословље, него и уопште за савремену теолошку и философску мисао у свету на Истоку и Западу.