Наука

Птолемејци*

Име Птолемеј је грчког порекла (=ратоборан) и понео га је оснивач и, као династичко име, носили су га потоњи владари из лозе ових царева грчког говора који су владали Египтом после смрти Александра Великог (323.г. пре Хр.). Пошто је ова царска лоза позната као птолемејска династија, то се о периоду њихове владавине говори као о птолемејском периоду, а за цареве се често говори као о Птолемејцима. Они имају додира и са библијским текстовима, пошто су борбе првих Птолемејаца са селевкидским царевима око власти над Палестином њих доводиле у блиске односе с Јеврејима, а према којима нису били наклоњени.

Светиња живота и подршка рађању

Светиња живота и подршка рађању
Светиња живота и подршка рађању
Светиња живота и подршка рађању
Светиња живота и подршка рађању

У организацији Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке 22. октобра 2016. године одржан је симпосион на тему "Светиња живота и подршка рађању".

Симпосион је својим присуством увеличао Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, који је благословио рад учесника симпосиона. Циљ сипмпосиона је био да упозна учеснике са искуствима гђе Јелене Јурјевне Шабалине, психотерапеута из Тјумена и Центра за заштиту материнства "Покров" са психолошким доабортивним консултацијама жена у ситуацијама кризне трудноће. Гошћа је говорила на тему "Руска Православна Црква и подршка рађању".

Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић

Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић
Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић
Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић
Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић

На овогодишњем Међународном сајму књига у Београду мати Макарија, игуманија манастира Соколица, потписивала је своју књигу Светлоносац - владика Данило Крстић, коју је објавила ИК Глобосино Александрија. На страницама књиге из пера мати Макарије осветљена су њена субјективна сећања на владику Данила, Епископа будимског, као духовног родитеља, и на догађаје који су пратили њихово заједничко путовање кроз духовни живот.

Руски научник у посети манастиру Крки

У уторак, 1. новембра 2016. године, познати руски научник Владимир Григоријевич, доктор историјских наука са Сибирског федералног универзитета у Краснојарску, посетио је манастир Крку и Богословију Света Три Јерарха. Са високим гостом из Русије разговарао је Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије и упознао га са стањем Православне Цркве у Епархији далматинској, а посебно у Богословији Света Три Јерарха у манастиру Крки.

Харизматичар из Умбрије

Гунар Декер: ”Фрања Асишки. Сан о једноставном животу” - Gunnar Decker: Franz von Assisi. Der Traum von einfachen Leben“, München 2016.

Ко је био Фрања и шта нам данас светитељ из Асизија поручује?

Римокатоличка црква је Фрању Асишког и његов ”Сан о једноставном животу” усвојила, а његов животопис у душу унела као хагиографију. При томе, харизматична енергија зрачења овога светитеља надмашује све конфесионалне границе. Гунар Декер, аутор ове биографије Фрање Асишког скида маску клиричког мита, која скрива лик овог монаха и показује на уверљив начин на који начин његово учење и данас, више векова након што је настало, делатно зрачи и духовно подстиче.

О ревизији Лутерове Библије 2017

Она је ”оригинал” међу немачким преводима Библије. Ниjeдан  други превод није  у тој мери утицао на немачки језик и књижевност као што је то учинила Лутерова Библија. Када је Лутер 1522.г. завршио свој рад на првом преводу Новог Завета, створио је њиме не само бестселер ураном издаваштву, већ је одредио и развој немачког језика – до дана данашњег.

Нераскидиво је са изражајном снагом везан значај Лутерове Библије за хришћанску веру у немачком говорном подручју. ”Језгровити Лутеров језик” преноси учење реформатора на посебно упечатљив начин, који је кроз векове постао стандардни језик евангелистичких хришћана. Он је својим свечаним тоном и  посебним стилом синоним за језик молитви, медитација и литерарне фразеологије. Лутерова Библија је уједно и основа препорученог богослужбеног текста Евангелистичке цркве у Немачкој.