Наука
Високо научно признање архиепископу Јовану
22. Септембар 2016 - 9:38Архиепископ охридски г. Јован изабран за почасног доктора Народног и Каподистријског универзитета у Атини
Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован изабран је за почасног доктора Народног и Каподистријског универзитета у Атини, а на предлог Богословског факултета у Атини, због богатог академског дела, али и због његове жртве за јединство Цркво. Реферат о делу архиепископа Јована поднели су Генералној скупштини Богословског факултета професори: Митрополит авидски К. Катерелу, проф. Е. Карагеоргуди и председник Одељења г. Сотириос Деспотис. Промоција почасног доктората биће извршена у свечаној сали Народног и Каподистријског универзитета у Атини у мају идуће године. Том приликом архиепископ Јован ће одржати предавање.
Представљен тзв. Заједнички превод Библије на немачком језику
22. Септембар 2016 - 8:55Почев од 2107. године ово ће бити обавезујући превод Библије за сав немачки говорни простор Римокатоличке Цркве. Уместо „чуда“ стоји „моћна дела“, а у посланицама ословљавање са „браћо и сестре“. Римокатолици у читавом немачком говорном подручју добијају нови, савремен превод Светога Писма. Немачка бискупска конференција представила је недавно у Фулди тзв. Заједнички превод, на којем се научно радило годинама. Почев од 2017. г. ова верзија превода биће „обавезујуће“ издање Библије за употребу у богослужењу, школи, породици и пастирском раду. Ова верзија превода биће у употреби, поред Немачке, у Аустрији, Швајцарској, Луксембургу, Јужном Тиролу и источној Белгији.
Рођење Пресвете Богородице - почетак истинске радости
20. Септембар 2016 - 13:25Рођење Пресвете Богородице јесте почетак рођења једине истинске и бесмртне Радости у овоме свету, како и појемо у празничном тропару: „Рођење Твоје, Богородице Дјево, радост најави целој васељени…ˮ
Пресвета Дјева Марија родила се од старих и бездетних родитеља, Јоакима и Ане. Отац Јоаким беше из племена Давидова, а мајка Ана из племена Аронова. И тако Марија беше по оцу из царског рода, а по мајци из рода свештеничког. Св. праведни Јоаким и Ана, због бездетности, у скрушености својој мољаху се Богу с плачем да обрадује старост њихову даровањем једнога чеда, као што је некад обрадовао старца Авраама и старицу Сару даровавши им сина Исака. И човекољубиви Господ обрадова их радошћу која је превазилазила далеко сва њихова очекивања и све најлепше снове, јер им дарова не само ћерку, но и Богомајку – родитељку Живота.
Јединство у саборности
20. Септембар 2016 - 8:29Јединство у саборности: званични документи са Православног Сабора на Криту од 18. до 26.26. јуна 2016
Hallensleben, Barbara (Hg.) Einheit in Synodalität, Die offiziellen Dokumente der Orthodoxen Synode auf Kreta 18. bis 26. Juni 2016. Reihe Epiphania, Universität Freiburg Schweiz Aschaffenburg Verlag.
Велики Свети Православни Сабор (18. до 26. јуна 2016), на коме је узело учешће десет од четрнаест аутокефалних Православних Цркава на Криту, формулисао је шест саборних тематских докумената који су објављени на званичним језицима Сабора – јелинском, руском, енглеском и француском. Сада овај зборник званичних текстова Сабора стоји на располагањуи заинтерсованој публици на немачком језичком подручју. Професор др Барбара Халенслебен са Института за екуменске студије на универзитету Фрибургу у Швајцарској приредила је и издала ове кључне документе Сабора и предала их православној и панхришћанској јавности да слушају ”што Дух говори Црквама” (Откр. 2,7).
Псалми
19. Септембар 2016 - 15:48У јудејству је реч о סֵפֶר תְּהִלִּים, sefær təhillîm =„Књизи хвалоспева” или напросто תְּהִלִּים, təhillîm = ”хвалоспевима” (реч תְּהִלָּה təhillāh, „хвалоспев“ је употребљена тридесет пута у псалмима). У рукопису Септуагинте у тзв. Codex Vaticanus реч је о ψαλμοί, у Вулгати је реч о liber psalmorum. Појам ”Псалтира” почива на јелинској традицији ψαλτήριον(а) који се и у Codex Alexandrinus среће као наслов књиге. Псалми су поетска срж старозаветног богослужења. Апостоли и њихови ученици и хришћани протеклих векова својим животом и молитвеном праксом уздигли су их у органски стуб духовности. „Боље да сунце не изађе неголи да Псалтир умукне у келији монаха“ - гласи једна од древних мудрости. Они својом лепотом и рефлексивном оштрином надвисују сав остали химнографски материјал.
Митрополит загребaчко-љубљански др Порфирије: Из смрти у живот - живот у Цркви као једини начин превазилажења страха од биолошке смрти
19. Септембар 2016 - 8:48Његово Високопреосвештенство Митрополит загребaчко-љубљански др Порфирије учествовао је 16. септембра 2016. године у раду научно-стручног скупа посвећеном теми Човјек и смрт. Овај веома значајан научни скуп окупио је мноштво научника из целе Хрватске. Скуп је интердисциплинарног карактера и организован је од стране Института за друштвене знаности Иво Пилар, Хрватског католичког свеучилишта, као и Удруге посмртне припомоћи. Митрополит Порфирије је одржао предавање на тему Из смрти у живот - живот у Цркви као једини начин превазилажења страха од биолошке смрти.
*аудио снимак предавања *предавање /pdf/