Наука

Свето Писмо је превођено на немачки и пре Мартина Лутера

Историја превода Библије на немачки језик почиње у 8. веку: монаси су хтели да светописамску реч проповедају на језику и дијалектима Германа. Спорно је питање да ли је народни језик смео бити уопште употребљаван у верске сврхе. Међутим, Сабор у Франкфурту 794.г. донео је одлуку да се Богу може молити не само на освештаним језицима јеврејском, грчком и латинском, док, с друге стране, не можемо схватити отпор управо германског свештенства  проповеди Речи Божје на народном, словенском језику у Моравској.

Кумран: коза, рукописи и вазда нове дебате

Вазда нова изненађења, нови фрагменти, нове дебате: и након 70 година од (првог) проналаска рукописа у Кумрану сензација у вези са њима не јењава. С једном козом је све почело 1947. године у Јудејској пустињи. У потрази за залуталом козом пастир је зашао и у планинску пећину недалеко од Јерихона и тиме је учињено спектакуларно археолошко откриће у 20. веку: наишао је на древне свитке рукописа из библијског окружења. Ископавања су до 1956. г. у једанаест пећина пронашла остатке око 900 јеврејских свитака из трећег и другог века пре Христа – при томе и најстарије рукописе које ми из јеврејскеБиблије уопште имамо.

У Москви отворен међународни симпосион новозаветника

Септембра 26, 2016. г., у Москви је у конференцијској сали „Даниловскаја“ започео с радом седми  међународни Симпосион источноевропских и западних изучавалаца Новога завета (Seventh East-West Symposium of New Testament Scholars) на тему „Историја и богословље у јеванђелским извештајима“.

Округли сто о наталитету у Србији

Округли сто о наталитету у Србији
Округли сто о наталитету у Србији
Округли сто о наталитету у Србији
Округли сто о наталитету у Србији

У Александровцу је 16. септембра 2016. године одржан округли сто на тему О наталитету у Србији, под покровитељством Општине Александровац. Оно што овде данас чусмо је лек против равнодушности. Лек који нам је измамио сузу и речи: устани Мајко Србијо и рађај се! Све сабране око ове болне и животне теме , благословио је Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид рекавши: -Без детета не може ништа ни да почне ни да траје...

Миленијумски траг саможртвене љубави Светог Јована Владимира

Протојереј Јован Пламенац одржао је занимљиво предавање на тему „Миленијумски траг саможртвене љубави Светог Јована Владимира“, у Књижари Матице српске Друштва чланова у Црној Гори, у Подгорици. -Оно што знамо о Светом Јовану Владимиру засновано је прије свега на предањима. У нашим крајевима, оно је засновано углавном на ономе што је написано у Љетопису попа Дукљанина. Прича о Светом Јовану Владимиру је широка и различита. Говорити о њему историјским чињеницама је мало неугодно, оне скоро и да не постоје. Међутим, оно што је евидентно јесте његова саможртвена љубав. Он је Богу вратио свој живот и то не тек тако, већ га је учинио квалитетнијим. Он је таленте добијене од Бога умножио, умножио Богом у себи, казао је протојереј Јован Пламенац.

Meђународни сусрет мрежне инцијативе за проучавање религије и погубних култова

Његова Светост Патријарх бугарски Неофит благословиће у своје име и у име Светог Синода свете Бугарске Православне Цркве учеснике IX Meђународнoг сусретa мрежне инцијативе за проучавање религије и погубних култова на тему „Фундаментализам - верност традицији или модернизам?“ Заседање ће се одржати од 22. до 25. септембра 2016. госине у Благојевграду у Неврокопској епархији, која је и раније била домаћин ових симпосиона.