Наука

Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској

Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској
Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској
Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској
Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској

Успешно одбрањена докторска теза о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској

Дана 6. јула 2016. године, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду ђакон мр Ивица Чаировић успешно је одбранио докторску дисертацију на тему Црква у Енглеској у VIII веку – богословско-историјске импликације односа са Римом и Франачком државом, пред комисијом у саставу проф. др Предраг Пузовић, декан Факултета и председник комисије; проф. др Радомир Поповић, ментор; проф. др Милош Антоновић са Филозовског факултета Универзитета у Београду (одељење историје); проф. др Богдан Лубардић и доц. др Србољуб Убипариповић.

Научни скуп у Подгорици: Свети Јован Владимир и његово мјесто у српској историји, култури и духовности

У Лаври Светог Симеона Мироточивог на Немањином граду у Подгорици 2. јула 2016. године одржан је Научни скуп „Свети Јован Владимир и његово мјесто у српској историји, култури и духовности“.

Скуп је, поводом хиљадугодишњице светитељеве мученичке кончине, организовао новоосновани Институт за српску културу из Никшића. Др Будимир Алексић је, отварајући скуп, казао да он има за циљ да се, ангажовањем истакнутих истраживача у области богословских, историјских и филолошких наука, сагледа цијели комплекс питања и проблема везаних за постављену тему и да се тако у границама данашњих могућности дође до нових сазнања и изграђивања потпуније слике о Светом Јовану Владимиру. Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије говорио је на тему „Свети Јован Владимир изнад Истока и Запада“.

Швајцарска бискупска конференција: организована смрт је неприхватљива

Одстрањење наводно оптерећеног живота кроз PID (преимплантативну дијагностику) и самобиство старих, вели бискуп за социјално-етичка питања, јесте свођење живота на економску корист. Социјално-етичка комисија Швајцарске бискупске конференције Justitia et Pax обратила се јасном поруком против ”нормирања суицида (самоубиства)”.

Пост као саставни део литургијског живота

Врхунац нашег духовног и телесног подвига у посту и молитви јесте учешће у светој Евхаристији, у сједињењу са Господом и ближњима. Живећи у овом свету, који по речима црквеног песника јесте море узбуркано буром искушењâ и тешкоћâ, хришћани своје укрепљење налазе у посту, покајању и молитви. Без нашег духовног и телесног труда, који бива поткрепљен Божјом благодаћу, немогуће је ослободити се силе греха и сјединити са Господом. Зато пост у православној духовности заузима  важно место и без њега нема напретка ни у једној хришћанској врлини.

Беседа Митрополита црногорско - приморског Амфилохија на оданије Свете Педесетнице

Беседа изговорена 25. јуна 2005. године, на оданије свете Педесетнице у Цетињском манастиру.

У име Оца и Сина и Светога Духа.

Драга браћо и сестре, Данас је оданије Светога празника - Духовдана. Тај празник нас подсјећа на велику и Свету истину-да је Дух Свети Животворни она Божанска сила, којом је Бог оживотворио све што живи и дише, којом је надахњивао Свете пророке, па су знали тајне које су се догодиле, које се догађају и које ће се догодити. Надахнуо је своје ученике и апостоле, пославши им тог Духа као Утјешитеља, да их уводи у сваку истину.

Етика: Да ли ће се свет радикално изменити?

Комисија за етику се бави питањем последица генетске хирургије

Постоји свет пре и након проналаска CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). Ово сматра молекуларни биолог Јирг Фогел из Вирцбурга. Иза овог дугог и сложеног акронима се крије нова метода генетске хирургије, која ће сходно виђењу многих научника, свет радикално променити.