Наука
Предавање мати Ирине у Обреновцу
27. Фебруар 2015 - 16:08Настојатељица манастира Грабовац, мати Ирина, одржала је у четвртак, 26. фебруара 2015. године предавање у Црквено-парохијском дому обреновачке цркве. Говорећи на тему “Монашки живот као служење Богу и роду”, мати Ирина је нагласила да је цео живот сваког човека служба Богу и људима а посебно монаха. Манастири су места покајања и сусрета са Богом и људима, део је дивног казивања мати Ирине.
Израел: Насеље из гвозденог доба, библијска Ливна из Јудиног царства „пронађена“ у Тел Бурни
26. Фебруар 2015 - 14:38Јудино царство је била држава основана у историјском Ерец Израелу (Земљи Израиљу - пр. прев.) око 930. године, после поделе Соломоновог царства на две државе.
Према библијским изворима, Ливна је једно од места где су се Јевреји зауставили за време Изласка, потом је постала град у Јудином царству.
Нове моралне дебате о можданој смрти
25. Фебруар 2015 - 11:51Мождана смрт дефинисана као неопходни услов праксе медицинске трансплантације органа. Поводом комуникеа саветодавног гремијума о етици у Немачкој поднесеног јавности 24.2.2015.г.
Шта је људски живот? Шта је зацело смрт? Када је човек заиста мртав? Ова философски формулисана питања имају практичне консеквенце: према немачком закону о медицинској трансплантацији, витални органи смеју се преузимати само од мртвих. Одлучујићи интернационални критеријум људске смрти је мождана смрт.
Стручњак за медије: Црква мора бити све више присутна на социјалним мрежама
24. Фебруар 2015 - 15:41Медијски стручњак Мајер: Гугл и Фејсбук су потисли Цркве и библијске текстове као места тражења одговора – Потреба „за нечим што је Црква“ код омладине је „невероватно велика“.
Више смелости у циљу присуства на социјалним мрежама захтева медијски стручњак Ансгнар Мајер од Римокатоличке Цркве. „Раније се од Цркава и библијских текстова тражио одговор, а данас су то Гугл и Фејсбук“, рекао је данас у интервјуу немачкој католичкој новинској агенцији КНА. На овогодишњем пролећном заседању немачких бискупа у Хилдесхајму он је информисао свих 66 бискупа о најновијем развоју на пољу друштвених медија.
Чин чтеца у Православној Цркви
24. Фебруар 2015 - 12:32У ранијем времену изгледа да је у неким црквама настала злоупотреба тако што су неки који су у детињству добили постриг клирика, тј. који су од малена служили у цркви без хиротоније надлежног епископа, читали на црквеним богослужењима са амвона свете књиге. Услед тога, Седми васељенски сабор (787. године у 14. канону) ову предност означава као неканонску и наређује да се то више не сме догађати, него онај који хоће да врши дужност овог црквеног звања мора од стране епископа бити посвећен за чтеца (Трулски сабор 692. године).