Наука
Уџбеник патрологије
23. Септембар 2014 - 10:54Овај компендијум је дело које надраста жанр књижевне историје и захвата период дужи од осам столећа – од библијских апокрифа оријенталнe књижевности хришћанског происхођења до Исидора Севиљског и Јована Дамскина († 750) – Hubertus Drobner: “Lehrbuch der Patrologie“, Verlag Peter Lang, Frankfurt 2011.
Откако је класично дело патролошке литературе Altaner/Stuiber: „Patrologie. Leben, Schriften und Lehre der Kirchenväter“ безнадежно исцрпљено, те се само још антикварно игром фортуне за жежено злато може добавити, то се потреба за оваквим делом већ више година осећала. Мимо књиге Фидровица (о којој смо на овоме месту писали, види „Богословље Светих Отаца и приручник патристике“ од 13.8.2013), овај уџбеник је веома солидно испуњење зјапеће празнине у области патристике/патрологије за потребе студената.
Дебата о монотеизму
22. Септембар 2014 - 9:40Једна од савремених дебата о монотеизму има два опречна смера. Са једне стране је заступљена теза да религија подстиче насиље, a са друге, да религија заснива мир. Обе тезе су истините, уколико се под истином разуме емпиријска очигледност. Обе тезе могу бити и оповргнуте, односно фалсификоване, будући да постоје истине које се не могу бројевима доказати.
Књига пред нама коју је приредио Ролф Шидер: „Насиље једног Бога. Дебата о монотеизму између Јана Асмана, Михе Брунлика, Ролфа Шидер, Петра Слотердајка и др.“, (Rolf Schieder (Hg.): Die Gewalt des einen Gottes. Die Monotheismus-Debatte zwischen Jan Assmann, Micha Brumlik, Rolf Schieder, Peter Sloterdijk u.a. Berlin University Press, Berlin 2014.), тематизује аргументативне стратегије тих двеју укрштених теорија.
Отац Александар Шмеман: Рођење Пресвете Богородице
21. Септембар 2014 - 17:29Рођење Твоје, Богородице Дјево, радост најави свој васељени, јер из Тебе засија Сунце Правде (Истине), Христос Бог наш Који, разрушивши проклетсшво, даде нам благослов и, уништив-ши смрт, дарова нам живот вечни.
Основа поштовања коју је Црква указивала Дјеви Марији је било Њено послушање Богу и слободно поверење којим је Она одговорила на позив који никада, пре тога, нису чуле људске уши. Православна Црква је свагда наглашавала ту везу Дјеве Мараје са човештвом и свагда се, ако тако може да се каже, дивила Дјеви Марији као најбољем, најчистијем и најузвишенијем плоду људске нсторије, људскота искања Бога и, у Богу, крајњега смисла и крајњега садржаја самога човештва. И док је на Западу, у западном Хришћанству, у средишту поштовања Марије свагда стајао Њен лик као лик Дјеве, чије Девство није било нарушено Њеним Материнством, на православном Истоку у средишту љубави према Дјеви Марији, у средишту сагледања и понављам још једном - радосног дивљења Њеној тајни, од самога почетка стоја и до данас остаје Њено Материнство м Њена крвна свеза са Исусом Христом.
ЦЕПИС: Нови систем за заштиту електронских порука
20. Септембар 2014 - 9:35Бесплатни систем за заштиту електронских порука развијен од стране стручњака Центра за проучавање и употребу савремених технологија Српске Православне Цркве /cepis.spc.rs/
Развој информационих технологија и дигитализација процеса комуникације отворили су нова питања у погледу угрожавања права на приватност разговора и спречавање злоупотреба које се односе на крађу идентитета и лажно представљање. Електронска пошта (E-mail), као један од доминантних модела електронске размене званичне и личне преписке, нарочито је под ударом различитих облика злоупотреба, с обзиром да e-mail протокол сам по себи није дизајниран да буде безбедан и да штити интегритет и тајност поруке. Садржај електронске поште се по правилу чува на серверима у читљивом текстуалном формату, те је стога подложан прегледању и изменама од стране свакога ко поседује потребна серверска овлашћења.
Споразум о сарадњи Цетињске и Кузбанске богословије
15. Септембар 2014 - 12:05Митрополит кемеровски и прокопјевски г. Аристарх и Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служили су 14. септембра 2014. године, на Сабор српских светитеља, са свештенством Српске и Руске Православне Цркве свету Литургију у Цетињском манастиру.
Разлог посјете митрополита Аристарха и литургијског сабрања у Цетињском манастиру био је потписивање споразума о сарадњи Богословије Светог Петра Цетињског и Кузбанске духовне семинарије, чији ректор је управо митрополит Аристарх.
Ars christiana- нумизматички трагови ранохришћанске уметности
15. Септембар 2014 - 8:45Циклус предавања „Хришћанство и уметност“ у организацији Одељења за дијалог у култури Архиепископије београдско-карловачке наставља се трибином
Ars christiana- нумизматички трагови ранохришћанске уметности.
Циљ трибине: указивање на нове моменте у Црквеној историји на основу нових археолошких и нумизамтичких открића и тумачења (трибину ће пратити мултимедијалне презентације излагача). Учесници: