Наука

Историја православља у Поусорју

Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју

О историјском наслијеђу и савременом стању парохије Церовичке упознали смо се на четвртом предавању циклуса ''Историја православља у Поусорју'', које је у четвртак 27. марта одржао протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, дугогодишњи парох церовички.

Васкрњши попуст у Бесединим књижарама

Васкршњи попуст 20% од 1. до 30. априла 2014. године

на сва издања издавачких установа Беседа, Хиландар, Бернар и Отачник
 Православна књижара Беседа у Новом Саду, Змај Јовина 4, knjizara@beseda.rs
и у продајним објектима у Сомбору и Суботици

Сарадња ОПК и Историјског архива Пожаревац

Конференција за штампу, представљање часописа Записи, размена издања.

У петак 28. марта 2014. године, у Образовном центру „Eclessia Viminaciensis“ у Пожаревцу одржана је прес-конференција на којој је представљена друга свеска међународног стручног часописа Записи у издању Историјског архива Пожаревац.

Промоција сабраних дела Светог Владике Николаја

У суботу, 29. марта 2014. године, у образовном центру „Ecclesia Viminaciensis“, одржана је промоција новог издања сабраних дела Светог владике Николаја Охридског и Жичог.

Присутним званицама, међу којима су били свештеници, вероучитељи, ученици веронауке и остали чланови пожаревачке Цркве, тим поводом обратили су се ђакон Томислав Пауновић, у име домаћина, и гости из Шабачке епархије: ђакон Саво Лазић, Александра Нинковић–Ташић, историчар књижевности, и историчар Бранислав Станковић.

Мајстер Екхарт у интер-религиозном контексту

О теологији, Цркви и духовности

У Баварској католичкој акaдемији (Katholische Akademie in Bayern) у Минхену је  од 28. до 30. марта 2014. одржан тродневни симпозијум под насловом „Мајстер Екхарт у интер-религиозном контексту“, организован од стране „Мајстер-Екхарт-друштва“ које се бави интердисциплинарним изучавањем дела и живота овог великог немачког мистичара. Око 250 учесника из многих земаља Европе, као и из Азије и Америке, учествовало је у овом четвртом симпозијуму друштва. Реномирани изучаваоци дела овог доминиканца представили су резултате испитивања његовог опуса, који је, осим хришћанске традиције, укључивао и јеврејску и исламску средњовековну философију.

Фасцинација делом Мајстер Екхарта није само пријемчива онима који се баве импликацијама и импулсима његових религиозних идеја у интер-религиозном контексту. Ова фасцинација задире и у духовне, литерарне и религијско-критичке области интересовања.

Свети Јован Лествичник (Ἰωάννης τῆς Κλίμακος)

(Поводом Четврте недеље Великог поста – посвећена Јовану Лествичнику)

Тропар, глас 1.

Као пустињски житељ и у телу Анђео и чудотворац, показао си се богоносни оче наш Јоване. Постом, бдењем и молитвама, небеске дарове си примио, исцељујући болести оних који ти са вером долазе. Слава Ономе који ти је дао снагу, који те је прославио и који кроз тебе дарује свима исцелење.

Кондак, глас 4.

На висину уздржања Господ те истинито положи, као звезду необмањиву, која води ка светлости све крајеве, учитељу Јоване, оче наш.

О животу светог Јована Лествичника, писца Лествице, не зна се много. Обично се узима да је рођен 525. године, вероватно у Цариграду, у побожној породици богатих и знаменитих цариградских племића, светих Ксенофонта и Марије. Према ономе што о њему пише монах Данило, свети Јован је дошао у Синајски манастир када је имао шес-наест година. Синајски манастир, од IX в. познат под именом свете Екатерине, саградио је византијски цар Јустинијан 527. године у северном подножју једног од главних синајских врхова, Џебел Мусе, на Синајском полуострву.