Наука

Никола Тесла и Српска Православна Црква: духовне рефлексије о везама и наслеђу

Никола Тесла и Српска Православна Црква: духовне рефлексије о везама и наслеђу /pdf/

Предавање је изговорено 9. фебруара 2013. пред организацијом српских студената на Универзитету Беркли у Сан Франциску, Калифорнија – поводом комеморације 70 година од смрти Николе Тесле. Предавање је поновљено 30. јануара 2014. у склопу парохијских трибина у организацији свештеника Небојше Тополића при храму Светог апостола Марка у Београду – поводом 71 годишњице упокојења Николе Тесле.

Богдан Лубардић,

Универзитет у Београду, Православни богословски факултет

Вернер Далхајм: Човечанство у Исусово доба

Мору без обала које чини биографско-монографска књижевност о животу Исуса Христа тешко је додати ишта сувисло, те су подухвати такве врсте често налик "ношењу сова у Атину". Но аутор ове књиге Вернер Далхајм, почасни професор историје старога света у Берлину који је у свом фаху стекао ловорике изучавањима античке историографије (његова књига о римском цару Августу је постала интернационално стандардно дело), подухватио се не само да пише о Исусу Христу, него и о његовом историјском окружењу, епоси многоструких прелома и радикалних преображаја, не стрепећи од оштрих хридина излишности. Далхајм чита изворе критички, имајући вазда у виду и увек укључујући најновију литературу о питањима о којима расправља.

Религија као критика модерне

O односу религије и државе у најновијем спису најзначајнијег савременог философа Јиргенa Хабермаса

Јирген Хабермас, Нестор немачке философије и једaн од најугледнијих мислилаца светског угледа, уочава две опречне тенденције које карактеришу данашњу духовну ситуацију времена: експанзије натуралистичких представа о свету као и религиозних правоверности. Два се напоредна феномена могу установити: на једној страни је очигледан нагли напредак природно-научних дисциплина (еугеничка нада у биогенетику), а који би се могао назвати сцијентистичким натурализмом, и са друге, ревитализовање религиозних предања, као и политизовање религиозних заједница. Тај препород религиозних снага представља изазов философији да се ухвати у рефлексивни коштац са фундаменталистичком критиком постметафизичке саморазумљивости модерне.

Обавештење за медије

Обавештавамо представнике медија да ће 28. фебруара 2014. године у 12 часова у Патријаршији српској у Београду бити потписан споразум између Српске Православне Цркве, Владе Републике Србије и Привременог органа Града Београда којим ће се обезбедити услови за израду и постављање споменика Николи Тесли у порти Храма Светог Саве на Врачару.

Споразум ће потписати Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, министар енергетике, развоја и животне средине проф. др Зорана Михајловић и председник Привременог органа Града Београда др Синиша Мали.

Трибина на Коларчевом универзитету

Синоћ , 24. фебруара 2012. године, на Коларчевом народном универзитету је уприличена трибина на тему Како разговарати о хомосексуланости данас. На трибини су излагали: велечасни Андреј Ђуричек, жупник при цркви Криста Краља; Исак Асиел, рабин Јеврејске закеднице у Србији; муфтија србијански ефендија Мухамед Јусуфспахић; протојереј-ставрофор др Драгомир Сандо и др Владета Јеротић.