Наука

Архиву Србије oрден Светог Саве

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј доделиће 20. фебруара 2014. године у 12 часова у Патријаршији српској у Београду Архиву Србије највише одликовање Српске Православне Цркве - орден Светог Саве првог реда

Орден ће у име Архива Србије примити др Мирослав Перишић, директор. Одлуку о додели ордена Светог Саве првог реда Архиву Србије за изузетан допринос заштити и очувању српског културног наслеђа у земљи и иностранству донео је Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве. Подсећамо да је пре неколико дана указом Председника Републике Србије за нарочите заслуге у очувању културног и историјског наслеђа Србије, поводом 115 година постојања и успешног рада, Архив Србије одликован Сретењским орденом другог степена.

Политика и религија у савременом свету

Friedrich Wilhelm Graf / Heinrich Meier (Hrsg.): Politik und Religion. Zur Diagnose der Gegenwart, München: C. H. Beck 2013 (Edition der Carl Friedrich von Siemens Stiftung)

У оквиру циклуса предавања у свету реномирани научници осветлили су различита наличја тог односа: осцилацију између политике и религије у САД и Русији, дуго настојање на изградњи исламске државе, појам теократије, као и димензије њиховог историјског развоја у лўку од антике до савременог доба. Предавања анализирају процесе сакрализације и дескарализације и формулишу начелна гледишта о односу политике и религије из перспективе теологије и философије.

Ова свеска садржи осам философских и богословских чланака - предавања из истоименог циклуса „Политика и религија“, које је Фондација Сименс, са предговором проф. др Графа и поговором проф. др Мајера, објавила код угледног минхенског издавача Бека. Аутори прилога су Ђорђо Агамбен, Роберт Бартлет, Хилел Фредкин, Џорџи Л. Фризи, Фридрих-Вилхелм Граф, Ханс Улрих Гумбрехт, Јирген Хабермас, Ханс Јоас, Хајнрих Мајер и Петер Шефер.

У Котору представљена књига „Цетињска богословија”

У Котору представљена књига „Цетињска богословија”
У Котору представљена књига „Цетињска богословија”
У Котору представљена књига „Цетињска богословија”
У Котору представљена књига „Цетињска богословија”

„Са дистанце од 22 године, као неко ко је познавао Цетиње прије и за вријеме Богословије, могу да кажем да тамо сада дефинитивно више ништа није исто. Цетињска богословија је битно промијенила нешто у животу тога града“, оцијенио је архијерејски намјесник бококоторски, парох которски, протојереј ставрофор Момчило Кривокапић. Као њен први ректор из периода обновљеног рада од 1992. године, Кривокапић је у ризници Српске православне црквене општине которске говорио не промоцији књиге „Цетињска богословија” аутора Александра Вујовића, којом је обухваћен период од 2002. до 2013. године.

1200-годишњица смрти Карла Великог

Ових дана, тачније 28. јануара, навршило се 1200 година откако је, након 45 година живота на краљевском и 13 година и 4 недеље на царском трону, са царском круном, столовао Карло Велики (lat. Carolus Magnus; на француском и енглеском Charlemagne; на немачком Karl der Große), називан и Pater Europae, „отац Европе“. Он је доживео старост од 66 година. Рођен је 2. априла 748. г. у Лијежу, на по пута између Париза и Ремса. Веома добра организација привреде и ефикасна војна организација, као и препород античког знања, допринели су његовој успешној владавини. Карло Велики је придобио и франачку властелу и племство. Границе свога краљевства, а потом и царства, проширио је на југ, север и исток. Током девет ратова пошло му је за руком да припоји Франке, Алемане и Баварце и подреди их франачкој државној философији.

Симпосион „Теологија у јавној сфери!“

Симпосион „Теологија у јавној сфери!“
Симпосион „Теологија у јавној сфери!“
Симпосион „Теологија у јавној сфери!“
Симпосион „Теологија у јавној сфери!“

Епархија захумско-херцеговачка и приморска, у склопу прославе Епархијских дана 2014. године, организовала је од 8. до 10. фебруара симпосион на тему „Теологија у јавној сфери“, на којем су узели учешће еминетне личности из јавног и црквеног живота.

Централна тема Симпосиона је била мјесто хришћанске теологије у савременом свијету. Да ли теологија може и треба да има значај у јавном животу, а не само унутар црквене заједнице? Превазилазећи априорне позитивне или негативне одговоре на ово питање, намјера скупа је била да критички вреднује актуелно мјесто теологије у нашем друштву и да покуша да постави смјернице за будућност. На скупу су узели учешће релевантни предавачи који су ову тему освијетлити из четири перспективе. Свакој од њих била је посвећена засебна сесија.

Дани Епархије захумско-херцеговачке и приморске

Дани Епархије захумско-херцеговачке и приморске
Дани Епархије захумско-херцеговачке и приморске
Дани Епархије захумско-херцеговачке и приморске
Дани Епархије захумско-херцеговачке и приморске

Прослава Светог Григорија Богослова у Петропавловом манастиру. Излoжба фoтoгрaфиja „Хeрцeгoвинa сунцу дoмoвинa“. Архијерејске Литургије у Саборном храму у Требињу и манастиру Тврдош. Симпосион „Теологија у јавној сфери!“.

Празник Светог Григорија Богослова, који је и имендан архипастира Богоспасаване Епархије захумско-херцеговачке и приморске Епископа г. Григорија, свечано је прослављен у Петропавловом манастиру. Свету архијерејску Литургију служио је епископ Григорије уз саслужење епископа Атанасија и свештенства и ђаконства ове Епархије. Овом приликом су замонашени сабраћа манастира Бојан и Јован, који су добили монашка имена Теофил и Павле. Празничном бесједом, послије читања светог Јеванђеља, вјерном народу се обратио владика Атанасије. По завршетку свете Литургије преломљен је славски колач и припремљена је трпеза љубави у манастирској трпезарији.