Наука

Есхатологија као политички символизам

Елен Пејџелс: “Апокалипсис. Тумачење последње књиге Библије“

Најзагонетнија и најспорнија књига Библије, Откривење Јованово, јесте sui generis изданак литерарног жанра „апокалиптичке књижевности“, који је цветао поглавито на јудејском тлу између 2. века пре Христа и 2. века после Христа. Како објаснити безмерну популарност овог списа и након две хиљаде година од његовог настанка? Откривење Јованово задаје многе егзегетске недоумице: Шта значи број 666? Шта је то велика блудница Вавилон? На који начин се наговештава крај света?

Литургијски семинар у манастиру Светог Николаја у Бијељини

Литургијски семинар у манастиру Светог Николаја у Бијељини
Литургијски семинар у манастиру Светог Николаја у Бијељини
Литургијски семинар у манастиру Светог Николаја у Бијељини
Литургијски семинар у манастиру Светог Николаја у Бијељини

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко- тузланског г. Хризостома у манастиру Светог Николаја у Етно селу Станишићи у Бијељини одржан је дводневни литургијски семинар на тему Српски штампани Молитвослови (Требници)

Семинар је почео 1. фебруара 2014. године Литургијским сабрањем којим је началствовао протојереј-ставрофор Владимир Вукашиновић, професор  Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Саслуживали су архимандрит Јефрем Савин, настојатељ ове свете обитељи, протосинђел Симеон Обреновић, настојатељ манастира Бишња, јеромонах Нектарије Тешић, сабрат манастира Бишња, презвитери Небојша Товирац и Данијел Николић, као и ђакон Богдан Стјепановић. За пјевницом су пјевали студенти - постдипломци Православног богословског факултета у Београду, који су такође узели учешћа у семинару.

Предавање о Николи Тесли

Никола Тесла и Српска Православна Црква: Светосавска рефлексија о везама и наслеђу

У препуној крипти храма Светог Марка, a  поводом 71 године од упокојења Николе Тесле, др Богдан Лубардић, доцент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, одржао је предавање о овом великану српског народа.

Синоћно предавање је било, у ствари,  Светосавска беседа изговорена  9. фебруара 2013. г.  пред организацијом српских студената на Универзитету Беркл у Сан Франциску, Калифорнија — поводом обележавања 70 година од смрти Николе Тесле, а поновљена је 30. јануара 2014. у склопу парохијских трибина у организацији свештеника Небојше Тополића при храму Светог Марка у Београду.

Просвјетина школа српског језика, историје и културе

Управни одбор Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ – Градски одбор Мостар, на својој Шестој редовној сједници донио је одлуку о покретању пројекта под називом „Просвјетина школа српског језика, историје и културе“ у Мостару.

Свети апостол Павле, осврт на његов живот до обраћења

Ниједна друга личност у раном хришћанству не стоји толико високо у блиставом светлу као апостол Павле, али и у каснијем развоју хришћанске историје. О многим другим апостолима из круга Дванаесторице и Седамдесеторице ученика, знамо недовољно; свакако су нам позната њихова имена и штури подаци из њиховог живота и рада. Са чисто библијског становишта и сведочења, већина њих је за нас остала потпуно непозната, ма колико да се црквено предање упињало да ове празнине попуни или појединости из живота расветли. Штавише, и сама личност Господа Исуса Христа је задавала тешкоће историчарима, јер он лично није иза себе оставио писани документ. Међутим, до нас су доспела јеванђеља која износе његов живот и рад, а уз то, црквено предање темељито посведочава јеванђелске извештаје, да не говоримо о чврстој вери апостола и првих хришћана као највећих сведока његовог свеукупног спаситељног и, надасве, историјског деловања.