Наука

Јереј Владимир Вранић: Беседа у Недељу Самарјанке

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, гледајући велику трагедију око нас не можемо а да се не осврнемо и да своје мисли и молитве не усмеримо на све оне који су погођени великом несрећом. Помолимо се, дакле, за све оне које је несрећа задесила. Хиљаде људи је евакуисано и бораве ван својих домова. Хиљаде домаћинстава је под водом. Већ се говори и о великом броју жртава, а и једна је превише за ову малу земљу и овај мали народ.

Глобални богови

На који начин свет постаје супермаркет религија

Friedrich Wilhelm Graf, "Götter global". Wie die Welt zum Supermarkt der Religionen wird. C. H. Beck Verlag, München 2014.

Аутор ове студије је угледни протестантски теолог, проф. др Фридрих Вилхелм Граф, умировљени  професoр систематског евангелистичког богословља на Минхенском универзитету.

Професор је за све своје универзитетске каријере неговао и оно што би се  могло назвати "public intellectual"– као рецензент, предавач и давалац важних импулса у јавном академско-богословском дискурсу.

Средишна теза најновије Графове књиге гласи – понуда вере у савременом глобалном свету расте сваким даном као што и религиозни сукоби сразмерно расту.

Граф настоји одмах на почетку свог дела - Friedrich Wilhelm Graf,  Götter global. Wie die Welt zum Supermarkt der Religionen wird  (C. H. Beck, München 2014) - да раскрсти са двема илузијама: религија не изумире као што су држали интелектуалци Запада у последња два столећа. Религије нису мирољубиве, иако све заговарају иренизам/мирољубивост, већ су носиоци ризика, јер борбено настоје да пробију „своје учење“ о истини. Религије нису – и то је лајтмотив ове студије – супротност модерни, већ су саставни чинилац модерне и не ретко добитнице у кризи модернитета.

Приказ дела др Милоша Весина на Богословском факултету:

На Богословском факултету представљено дело др Милоша Весина Раскршћа кривице. Саветодавна психологија и Света тајна исповести, покајања, греха и кривице

Ако хоћеш да будеш теолог, моли се истински.
Ако се молиш истински, онда си теолог. (Свети Евагрије Понтијски)

На Православном богословском факултету Универзитета у Београду, на дан светитеља Василија Острошког, у препуном амфитеатру разговарало се на тему Саветодавне психологије и Свете тајне исповести, покајања, греха и кривице, што је поднаслов књиге која је плод  дугогодишњег истраживачког рада протојереја-ставрофора др Милоша Весина, пароха чикашког и ленсиншког.

Проф. др Мајкл Грин: Свети Јован Златоуст као проповедник

Позивамо вас на предавање проф. др Мајкла Грина на тему ''Свети Јован Златоуст као проповедник'' у организацији Студентског парламента Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Предавање ће се одржати у петак, 16. маја 2014. године са почетком у 19 часова у великом амфитеатру Богословског факултета.

Професор Мајкл Грин је истакнути хришћански патролог, мисиолог, као и светски афирмисан предавач и плодан писац. Његове књиге су преведене на више светских језика, укључујући и српски. Образовање из области књижевности и богословских наука стицао је у Бристолу, Оксфорду и Кембриџу. Каноник је Англиканске Цркве, у којој је обављао високе дужности, нарочито као саветник двoјице кантерберијских надбискупа (за евангелизацију). Свештеничку службу је вршио у Оксфорду (Rector of St. Aldate's Church Oxford).