Наука
Отворен први католички универзитет у Јордану
31. Мај 2013 - 13:46У јорданском градићу Медеви јуче поподне, 30. маја 2013.г., отворен је први римокатолички универзитет у Јордану. Свечаности су присуствовали латински Патријарх Јерусалима Фуад Твал и председник Конгрегације за оријенталне Цркве Кардинал Леонардо Сандри, као и јордански краљ Абдулах II. „Амерички универзитет Медеве“, који је по надлежношћу Латинске Патријаршије, започео је с предавањима већ у октобру 2011. године. На њему ове академске године студира 800 академаца.
Завршен рад Међународног научног симпосиона „Црква у доба Светог Цара Константина Великог“
28. Мај 2013 - 14:44Потписан споразум о богословској и научној сарадњи Православног богословског факултета Универзитета у Београду са Кијевском духовном академијом и Петроградском духовном академијом. Обновљена сарадња са Понтификалним Латеранским Универзитетом у Риму.
У суботу, 25. маја 2013. године, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду је уследио наставак рада Међународног научног симпосиона „Црква у доба Светога Цара Константина Великог“. Непосредно пре почетка планом предвиђених сесија, у факултетскоме параклису Светог апостола и еванђелиста Јована Богослова служена је света Литургија.
Међународни научни скуп "Црква у доба Светог Цара Константина Великог" - први дан
25. Мај 2013 - 8:11На празник Свете браће равноапостолних Методија и Кирила, просветитеља Словенâ, 24. маја 2013. године, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду свечано је започео са радом дводневни Међународни научни симпосион под насловом „Црква у доба Светог Цара Константина Великог“. Званичном почетку рада скупа претходила је света архијерејска Литургија, која је служена у факултетском параклису Светог апостола и еванђелисте Јована Богослова, којом је началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит бориспољски г. Антоније Паканич, ректор Кијевске духовне академије, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа петергофског г. Амвросија Ермакова, ректора Петроградске духовне академије, више свештеника и ђакона, као и учешће предавача на симпосиону, студената и професора Факултета.
“Атос и словенски свет” у Београду
24. Мај 2013 - 10:03У Београду је од 16. до 18. маја одржана је међународна академска конференција „Атос и словенски свет“ посвећена 1000-годишњици руског присуства на Светој Гори.
Стручњаци из Русије, Србије, Бугарске, Украјине, Грчке, Италије, Норвешке и Литваније узели су учешће на скупу. Конференцију је организовао Међународни фонд за обнову и очување културног и духовног наслеђа манастира Светог Панталејмона. Реферате су обрадили многоструке светогорско-словенске односе од најдревнијих времена до 20. века, као и кључне богословске теме везане за исихазам и утицај Добротољубља у народу. Реферати су обрадили и књижевне споне, рукописно наслеђе, богослужбено и агиографско предање.
Како је Анатолија требала да буде „очишћена од хришћана“
23. Мај 2013 - 11:36Међународна научна конференција у „ Илинојском музеју холокауста“ анализирала је подухвате у циљу елиминисања хришћанског становништва Мале Азије последњих година Османског царства.
Планирање, спровођење у живот и последице подухвата у циљу елиминисања хришћанског становништва Мале Азије последњих година Османског царства од 1913. године до проглашења Турске Републике 29. октобра 1923. године стајали су у средишту пажње међународне научне конференције одржане прошлог викенда у држави Илиној, САД. На овој конференцији први пут је указано на уску везу између геноцида над Јерменима, геноцида над хришћанским народом староасирске традиције (Асирцима) и геноцида над Грцима на Егејској обали и у Понту. О овоме је обавестила црквена установа Про Оријенте у Бечу.