Наука
Антички хришћански апокрифи
29. Април 2013 - 9:30Новозаветни апокрифи се, након шест претходних издања, мимо сваког очекивања, објављују под промењеним насловом - „Антички хришћански апокрифи“. Реч је о изузетно успелом избору апокрифних списа објављених са детаљним научним апаратом који омогућује најбољи увид у међународну библиографију и најновије научне тенденције у њиховом изучавању. То је примерна заслуга њихових приређивача, двојице професора са Хумболтовог универзитета у Берлину, Кристофа Маркшиса и Јенса Шретера. Назив „Антички хришћански апокрифи“ одговара досад у науци примењиваном називу „Новозаветни апокрифи“ - „Neutestamentlichen Apokryphen“ /„The Apocryphal New Testament“.
Лазарева субота - библијски и литургијски смисао празника
26. Април 2013 - 20:53ВРБИЦА - ЛАЗАРЕВА СУБОТА (грч: Σάββατο του Λαζάρου), или Субота праведног Лазара, уочи Цвети, посвећена је васкрсењу Лазара из Витиније, кога је Исус Христос васкрсао из мртвих после четвородневног пребивања у гробу. Овај празник је установљен у Јерусалиму крајем IV века. После васкрсења, Лазар је био Епископ на Кипру. Овај празник Срби, а многе породице славе Лазареву суботу као Крсну славу.
Ориген и оригенизам у историји западне мисли
19. Април 2013 - 13:45Од 26. до 31. августа 2013. године, на Универзитету у Архусу, биће одржана међународна научна конференција на тему Ориген и оригенизам у историји западне мисли, која ће укључивати и бројне под-теме као што су рецепција Оригена и оригенизма у философији и богословљу, од најраније рецепције у III и IV веку па све до савременог доба; затим, филолошка истраживања у току проучавања сачуваних Оригенових списа, али и коришћење или оповргавање Оригенових егзегетских начела.
Проширење хоризонта
16. Април 2013 - 11:39Приручник богословске антропологије: римокатолички/рускоправославни
In meidas res-oва фундаментална књига задире у сасвим суштаствено нову димензију у односу руског православног и римокатоличког богословља. Руско православно богословље овде има pars pro toto репрезентативну улогу за свеколико православно учење и предање. Овај, сада већ можемо рећи, настољни „Приручник богословске антропологије“ настао је као збир студиозно припремљених радова прочитаних и расправљаних на Европској конференцији под покровитељством Одељења за спољне односе Московске Патријаршије и Понтификалног савета за културу уз сарадњу Фондације PRO ORIENTE, која је одржана у Бечу у мају 2006. године. Предговоре су написали бечки кардинал Кристоф Шенборн и митрополит волоколамски Иларион Алфејев, као и приређивачи „Приручника“ проф. Бертрам Штубенраух са римокатоличке и протопрезвитер Андреј Лоргус са руско-православне стране. Приручник богословске антропологије није само средство интерконфесионалног дијалога, већ и интеркултурног сусрета између Истока и Запада, служећи, на крају крајева, европском разумевању народа. Идеја је била не само истаћи разлике у еклисиолошким питањима, него и да се овим пројектом положи темељна подлога међукултурног прибижавања.
Ријеч више о Косову и косовском боју, Његошу, Светом владици Николају Велимировићу...
9. Април 2013 - 15:00У склопу предавања, које је на тему „Исихастичко предање Цркве и Свети Григорије Палама, у недјељу 31. марта одржао у Никшићу, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије је изнио и низ веома упечатљивих размишљања о свевременим хришћанским вриједностима и запажања о савременом друштвеном тренутку код нас, Европи и уопште западном свијету.
Епископ хвостански Атанасије: Вером ходимо
8. Април 2013 - 13:40Његово Преосвештенство Епископ хвостански г. Атанасије, викар Патријарха српског, у оквиру трибине Др Радослав Грујић одржаће предавање на тему Вером ходимо (2. Кор. 5, 7) у среду, 10. априла 2013. године, са почетком у 18 часова у Атељеу Високе школе - Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију (ул. Краља Петра бр.2).