Наука

Епископ Атанасије: Свети Сава – осам векова са нама

У организацији Српског информативно-културног центра Свети Сава и Српског културног центра Патријарх Варнаве из Пљеваља у Српској кући у граду на Брезници одржана је академска трибина на којој је Епископ милешевски г. Атанасије говорио на тему Свети Сава – осам векова са нама. Дајући уводну реч, професор српског језика и књижевности Бојан Струњаш је истакао бројне везе пљеваљског краја са животом Светог Саве. Струњаш је посебно нагласио велику жртву пљеваљског становништва и манастира Свете Тројице на очувању бројних реликвија из тог времена.

Свети Серафим Саровски о опраштању увреда

За увреду, ма каква да нам је нанесена, не треба да се светимо него, напротив, треба да је опраштамо од срца, макар нам се оно томе и противило убеђујући га словом Божјим: „Ако ли не опростите људима сагрешења њихова, ни Отац, ваш неће опростити вама сагрешења ваша“ (Мт. 6, 15). И још: „Молите се за оне који вас вређају и гоне“ (Мт. 5, 44). Срце не треба хранити злобом или мржњом према ближњем који је у непријатељству са нама, но ваља настојати да га љубимо и, колико је могуће, да добро чинимо следујући учењу Господа нашег Исуса Христа: „Љубите непријатеље своје, чините добро онима који вас мрзе“ (Мт. 5, 44). Дакле, ако будемо настојали колико смо у стању све то да испунимо, можемо да се надамо да ће божанствена светлост брзо засијати у душама нашим откривајући нам пут ка Горњем Јерусалиму.

Свети владика Николај: О чистоти одеће наше душе

Брзо чистимо и перимо своју душу бар онолико колико чистимо и перемо своје тело, које ће данас сутра бити храна црвима. Чистимо је покајањем и сузама, перимо је постом и молитвом, и одевајмо је хаљином изатканом од чистоте и љубави, и украшену свим добрим делима, а нарочито делима праштања и милосрђа. Учинимо оно мало што Бог од нас тражи остало ће Он учинити. Кад се дете тек пожали мајци на нечистоту свога тела, мајка га брзо чисти, пере и преодева.

Проглашење уједињења Српске Православне Цркве

Церемонијал је обављен у свечаној пространој дворани Патријаршијског двора у Сремским Карловцима. За датум свечаности изабран је празник Сабор српских Светитеља, 30. августа/12. септембра 1920. године. Министар вера обавестио је 30. августа министра војске и морнарице генерала Бранка Јовановића о месту одржавања свечаности. Подсећајући га на велики значај свечаности, молио је да одобри потребан број трупа Новосадског гарнизона, „који ће направити шпалир на Тргу Престолонаследника Александра у Сремским Карловцима, са војном музиком, и артилеријом која треба да буде смештена у непосредној околини Карловаца”.

Начало индикта – Црквена нова година

У понедељак, 1/14. септембра 2020. године, наша света Црква молитвено празнује почетак  Црквене нове године – Начало индикта. У 6. веку, за време владавине цара Јустинијана Првог (527-565), увeдено је рачунање времена по индиктима или индиктионима. Реч индикт потиче од латинске речи indictio, а овим појмом називан је посебан указ или одредба којом су у Римској Империји одређиване пореске обавезе становништва за петнаестогодишњи период. Почев од епохе владавине римског императора Адријана (117-138), сваке петнаесте године, након извршене процене имовине, посебним указом прописиване су пореске обавезе које је сваки становник имао према Римској држави.

Поводом стогодишњице васпостављања Српске Патријаршије (1920-2020)

На празник Сабора Срба светитеља 30. августа/12. септембра 2020. године у Сремском Карловцима је обављена свечаност васпостављања Српске Патријаршије.

Поводом тог веома значајног датума везаног за уједиње српских покрајинских Цркава и васпостављања Српске Патријаршије, Уредништво Информативне службе Српске Православне Цркве доносиће повремено радове познатих историчара из те области. Следи извештај о томе како је протекао сам чин проглашења Патријаршије у Сремским Карловцима: