Наука

Са Богом се можемо сјединити само ако одбацимо гријех

Са Богом се можемо сјединити само ако одбацимо гријех. Другог пута и начина нема. Једино се одбацивањем злобе, зависти, блуда, одбацивањем среброљубља, човјек може сјединити са Богом. Ако то не уради човјек ће у овом животу дрхтати од страха. А ако до краја свог живота, овдје на земљи, човјек остане приклоњен и сједињен са гријехом, ако ђаво успије да га придобије и натјера, обмане и убаци у прелест онда ће остати да дрхти и у вјечности. То је пакао који је одсуство Божје зато што човјек неће и није хтио Бога. Није то зато што Бог неће човјека, Бог увијек хоће човјека и зато до последњег нашег издисаја постоји шанса да се покајемо, као онај покајани разбојник.

Архимандрит Јован (Крестјанкин): О винограду наше душе

Осврнимо се на себе и загледајмо се у виноград своје душе, јер је Господ свакоме од нас предао наш сопствени врт и сопствени виноград чији ће плодови добити доличну награду. Да ли се у нашем винограду налази Бог, да ли се у њему дела по Богу? Хоћемо ли имати шта да принесемо Господу говорећи: „Ево Твојега од Твојих, Господе!“ Да ли се и наша душа труди у истој запрези са злим посленицима? И хоће ли се наједанпут догодити да се код нас не нађе ништа Божје? Наједанпут ће се показати да, поред спољашње сличности са православним животом, нашу унутрашњост у најбољем случају чини наше себичњаштво, а што већ представља отворено непријатељство.

Богословија Светог Саве: Тумачење Новог Завета

Богословија Светог Саве у Београду, са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и материјалну подршку Министарства правде – Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама, започела је пројекат Тумачење Новог Завета.

Први серијал садржи 15 епизода у којима ће се обрадити и протумачити првих 15 зачала из Јеванђеља и првих 15 зачала из Дела апостолских на основу тумачења Светих отаца Православне Цркве. Позивамо вас да запратите Youtube канал Тумачење Новог Завета (овде). У прилогу можете погледати тумачење Светог Јеванђеља по Матеју 1,1-17 (зачало 1) и тумачење књиге Дела апостолских 1,1-8 (зачало 1).

Почетак школске године у Богословији у Крагујевцу

Протојереј-ставрфор проф. др Зоран Крстић: Учење и молитва, часови и богослужење - два су пута из којих се састоји наш живот. Не може се богословствовати без молитве, као што се не може молити без знања.

Празна школа, празне учионице, празна зборница јесу врло тужан призор. Скоро је шест месеци како је наша школа празна. Она је свих ових месеци личила на човека у коми, који чека милост Божју не би ли се вратио у живот. Ево, на данашњи дан изгледа да је наша школа ипак пребродила ту кризу и изашла из коме. Желим свима да још једном да пожелим добродошлицу, а нарочито ученицима првог разреда.

Др Драган Милин: Шта је библија?

Др Драган Милин: Шта је библија?
Др Драган Милин: Шта је библија?
Др Драган Милин: Шта је библија?
Др Драган Милин: Шта је библија?

У недељу, 30. августа 2020. године, у свечаној сали Саборног храма одржано је прво предавање у оквиру једанаестих Великогоспојинских свечаности. На тему Шта је Библија? – Нови превод Старог завета са масоретског текста говорио је др Драган Милин, дугогодишњи професор Старог завета на Православном богословском факултету у Београду.

Отац Доситеј Хиландарац: Једна смрт је болна, друга је славна

Другачија је смрт онога који је жељан овога света, почасти, богатстава и похвала људских, а другачија је смрт онога који не жели ништа овоземаљско и који у срцу говори: Господе, нећу ништа што је Твоје, хоћу само Тебе! Једна је смрт оних везаних за овај свет - болна, а друга, оних који су желели небеско, јесте славна и доживљава се као победа, беседио је архимандрит Доситеј Хиландарац, игуман манастира Ћелија ког Лајковца, на Успење Пресвете Богородице 2020. године.