Биоетика

Први људско-животињски ембриони створени у Европи

Научни тим из Њукасла објавио је да је створио ембрионе који комбинују људски и животињски генетски материјал, што је први експеримент те врсте у Британији и у Европи.

Мешовити ембриони су створени убацивањем људске ДНК у испражњене јајне ћелије краве, а познати су као цитоплазмични хибриди, или цибриди. Они се добијају убацивањем језгра људске ћелије у животињску јајну ћелију чије је језгро одстрањено. Генетски материјал у ембриону који се добије је 99,9 одсто људски. Коначни циљ је да се овакви ембриони гаје шест дана и да се затим из њих извуку матичне ћелије које ће се користити у истраживањима и лечењу разних болести.

Упозорење поводом нових експеримената на људском генотипу

Најаве америчких научника на пољу генетског инжењеринга да ће убудуће родитељи моћи да бирају пол, врлине и мане, и таленте свог детета побудиле су велику пажњу међу свим верницима у свету.

На тај начин, медицинским путем би се изабирале најбоље ћелије и ињекцијом би се убризгавале у утробу мајке. О овом проблему све Цркве једнодушно дижу глас против,а осуде такве неетичке медицинске најаве стижу из целог света.