Богословље

Највећи је изазов видјети Христа у свему

Разговор са Високопреосвећеним Митрополитом диоклијским
господином Калистом Вером вођен у Пивском манастиру
на Велику Госпојину 2012. године

Ваше Високопреосвештенство, као предсједник друштва „Пријатељи Свете Горе“, можете ли нам рећи неколико ријечи о улози и значају Атонске духовности у Уједињеном Краљевству и у Западном свијету уопште?

Прва ствар коју треба имати на уму је да је Атонско монаштво нешто универзално. Оно припада целокупној Православној Цркви. Наравно, већи дио светогорских манастира припада грчкој традицији, али Атос никада није био искључиво јелински. Као што знамо ту су Руски, Бугарски, и изнад свега Српски манастири на Светој Гори. У византијско доба, постојао је чак и латински манастир на гори Атонској, са монасима који су употребљавали латински језик у богослужењима. На овај начин, за нас, православне на Западу, Атос је такође центар – универзални центар, који привлачи представљајући највише идеале православне монашке молитве и духовности.

Богословија Светог Саве - најстарија школа у Београду

Већина житеља српске престонице не зна да је најстарија просветна установа у граду Богословија Светог Саве основана 1810. године од стране тадашњег министра просвете Доситеја Обрадовића. Наредне године школа је угашена због пропасти Првог српског устанка, али је поново оживела 1836. године залагањем и трудом Митрополита Петра Јовановића. Ректор Богословије Светог Саве, прота Драган Протић за Радио Слово љубве говори о почетку школске године, богослужбеном животу у школи, наставном кадру, условима учења, али и о традицији и значају ове школске установе.

Призивом Светог Духа започела нова школска година у Богословијама Српске Православне Цркве

Призрен - Светом Архијерејском Литургијом коју је у Саборном храму Светог Великомученика Георгија служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, члан Светог Архијерејског Синода Српаке Православне Цркве, уз саслужење Преосвећене Господе Епископа Рашко-призренског Теодосија и викарног Липљанског Јована и десет свештенослужитеља обележен је почетак нове школске године за ученике Богословије Светих Кирила и Методија у Призрену.

Почетак школске године у Богословији Светог Саве

Почетак школске године у Богословији Светог Саве

Ове године, најстарија просветна институција у Београду, Богословија Светог Саве, богослужењем и епиклезом је отпочела школску годину. Од срца су се сви ученици, са професорима, помолили да им Бог подари духа разума, силе свештеног трепета, знања и мудрости Господње. Том приликом је ректор Богословије Светог Саве, др Драган Протић, одржао пригодну беседу о подвигу знања учења, а највише љубави која треба да нас инспирише у сазнавању богословске и не само богословске стварности. 

Растко Јовић – нови доктор богословских наука

Раст­ко Јо­вић је ро­ђен 8. ав­гу­ста 1978. годи­не у Дер­вен­ти, Босна и Херцеговина. После основ­ног обра­зо­ва­ња за­вр­шио је гим­на­зи­ју „Урош Пре­дић" у Пан­че­ву. Потом се упи­су­је на Православни бо­го­слов­ски фа­кул­тет Универзитета у Бе­о­гра­ду на ко­ме је, као одличан сту­дент, ди­пло­ми­рао 2004. го­ди­не.

Пост­ди­плом­ске сту­ди­је за­вр­ша­ва на фа­кул­те­ту „Ча­сни Крст“ у Бо­сто­ну где је са нај­ви­шим оце­на­ма и по­хва­ла­ма, а под мен­тор­ским ру­ко­вод­ством про­фе­со­ра Ема­ну­и­ла Клап­си­са, ма­ги­стри­рао на те­му „Про­блем бо­гат­ства и си­ро­ма­штва у де­ли­ма Ка­па­до­киј­ских ота­ца“.