Богословље

Предавање Епископа Давида у Новом Саду

У циклусу предавања Школа православне духовности, у недељу 28. октобра, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај биће одржано предавање на тему: БИБЛИЈСКО ПОИМАЊЕ СВЕТА ИЛИ КОЗМОСА (Посвета оцу Николају Афансјеву). Предавач ће бити Његово Преосвештенство Епископ крушевачки др Давид (Перовић). Предавање почиње у 19 часова.

Међународни симпосион о светом Максиму Исповеднику на Православном богословском факултету у Београду

Научни симпосион у славу Светог Максима Исповедника наставио са радом

Научни симпосион у славу Светог Максима Исповедника наставио са радом
Научни симпосион у славу Светог Максима Исповедника наставио са радом
Научни симпосион у славу Светог Максима Исповедника наставио са радом
Научни симпосион у славу Светог Максима Исповедника наставио са радом

Други дан рада научно-богословског међународног симпосиона протекао је у веома интензивном излагању савремених богословских  тема  које се односе на дело и живот овог дивног светитеља и истакнутог богословског радника.

Богословски факултет наше Свете Цркве је заиста учинио све како би се предавачи, иначе угледни научни истраживачи, што пријатније осећали и своја научна достигнућа продискутовали у братској, научној љубави и отворености.

Данас, у петак 19. октобра 2012. године, рад Симпосиона се одвијао према програму, и то у следећем:

Међународни научни богословски симпосион о Светом Максиму Исповеднику у Београду

- Познање сврхе свега силом Васкрсења -

Православни богословски факултет Универзитета у Београду домаћин Међународног симпосиона о Светом Максиму Исповеднику у историји и садашњости. Рука Светог Максима Исповедника, која се чува у светогорском манастиру Светог Павла, у српској престоници. Отворена изложба уметничких остварења у славу и част Светитеља. Симпосион је отворен 18. октобра.

Двадесет и пет водећих теолога из читавог света сабрало се 18. октобра 2012. године на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, где ће наредних дана разматрати богословска, философска, метафизичка, психолошка и друга питања присутна у учењу Светог Максима Исповедника. Катедра за патристику Православног богословског факултета Универзитета у Београду, у сарадњи са Катедром за православно-хришћанске студије Фордам универзитета из САД, овим сипосионом обележава 1350-годишњицу светитељевог престављења (+ 662).

На међународном симпосиону о светом Максиму Исповеднику - у оквиру којег ће се истраживати однос између хришћанства и савремености у историји и данас - своје радове ће излагати угледни у свету богослови и философи: Димитриос Бартелос, Григори Беневич, Калиник Бергер, Пол Блауерс, Дејвид Бредшо, Јоргос Варвацуљас, Епископ Максим Васиљевић, Пол Гавриљук, Брајан Дејли, Митрополит Јован Зизиулас, Христос Јанарас, Епископ Атанасије Јевтић, Адам Купер, Ендрју Лаут, Џошуа Лолар, Максим Симонопетритски, Џон Пантелејмон Манусакис, Епископ Игњатије Мидић, Паскал Милер Жордан, Алексеј Нестерук, Аристотел Папаниколау, Џорџ Парсениос, Филип Габријел Ренцес, Нино Сакварелидзе, Торстен Толефсен.

Допринос савременом богословљу у 2012. години – Универзитет Принстон и Православни богословски факултет Универзитета у Београду

У богословским разговорима спознајемо, продубљујемо и учвршћујемо црквено јединство; јер - мора се нагласити - без размена богословских идеја јединство Цркве постаје површно. Данас је веома потребан богословски дијалог, иначе ће јединство Православне Цркве бити угрожено. То су речи Митрополита пергамског Јована (Зизјуласа), које су нас покренуле да потражимо резултате богословских расправа на научним скуповима у 2012. години. Са друге стране, биће ово својеврсни шлагворт за представљање научног скупа који ће ових дана бити одржан у Београду, у организацији Православног богословског факултета Универзитета у Београду.