Саопштења
Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске
20. Септембар 2012 - 8:27Сенатори хоће да иселе Цетињску богословију из зграде Црквеног суда. Кажу – Црквени суд није црквени!? Кажу – црква на Ћипуру није црквена!?
Најљубазније молимо чланове Сената престонице Цетиње да своје будуће састанке користе у сврху проналажења оптималних рјешења за побољшање животног стандарда грађана Цетиња, за стварање амбијента у којима би цетињске фирме развиле своја пословања, као и за унапређење услова у којима се развија и образује цетињска омладина. Ако наши сенатори нијесу компетентни за ова питања или не желе њима да се баве, онда нека причу о интересима Цетиња препусте другима.
Конкурс за пријем у професионалну војну службу у својству официра на неодређено време у верској служби
15. Септембар 2012 - 14:21МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ
СЕКТОР ЗА ЉУДСКЕ РЕСУРСЕ
УПРАВА ЗА КАДРОВЕ
расписује
ЈАВНИ КОНКУРС
за пријем у професионалну војну службу
у својству официра на неодређено време
у верској служби по следећем:
Саопштење за јавност Епархије ваљевске поводом чланка у листу "Блиц"
7. Септембар 2012 - 8:35Поводом чланка у дневном листу ,,Блиц” од 30. августа 2012. године у вези са манастиром Ваљевска Грачаница демантујемо напис у чланку да се Епархија ваљевска сложила да манастир Грачаница буде потопљен. Нико, никада и ниоткуда, није тражио ту сагласност од Епархије, нити је Епархија имала потребу да такву сагласност даје некоме усмено или писмено. Такође, није тачно да је Епископ ваљевски г. Милутин потписао, како пише у чланку, ма какав уговор, јер то од њега нико никада није тражио. Саопштавамо да је, када је уговор потписиван, садашњи епископ Милутин био старешина манастира Каона и није имао никакве везе са договорима, споразумима и уговорима по питању манастира Ваљевска Грачаница.
Саопштење за јавност Епархије ваљевске
31. Август 2012 - 13:35САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
поводом манастира Ваљевске Грачанице
Манастир Грачаница, као део јединства природе и човека, оставља ,,без текста” сваког посетиоца. Археолошка истраживања овај манастир сврставају у древне светиње српског народа, а еколошки поглед на целокупну околину, на природу која се види и која се не види, ствара утисак да је Грачаница у средишту тог велелепног Божјег терена, да је старија од свог окружења и да све што ту постоји због ње постоји. Зато је тешко овом утиску супротставити неки други, који, на пример слику овог амбијента боји у црно. Тешко је замислити да на овом месту не постоји манастир и тешко је замислити сабласност која би остала после уништавања природе. Много је лепих речи које би могле описати лепоту ове цркве и њен природни склад, тојест синергију Бога, човека и природе, а само су две речи, нажалост, постале синоним при помињању овог манастира; много је лепих речи које говоре о прошлости Грачанице, а само две, не тако лепе речи, одређују њену будућност – ПОТАПАЊЕ и ИЗМЕШТАЊЕ.
Отворено писмо Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија Предсједнику Црне Горе Филипу Вујановићу
31. Август 2012 - 13:31Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије упутио је отворено писмо предсједнику Црне Горе господину Филипу Вујановићу поводом недозвољавања свештенству Митрополије црногорско-приморске да служи свету Литургију у храму светог Преображења на Ивановим Коритима (19. августа 2012.) од стране припадникâ црногорског МУП-а, као и поводом још неколико важних питања која се тичу односа Цркве и државе Црне Горе. Слиједи интегрални текст Митрополитовог обраћања црногорском предсједнику:
Предсједнику Црне Горе
г. Филипу Вујановићу
Подгорица
Поштовани господине Предсједниче,
Обавијештени смо од цетињских пароха, задужених за обављање парохијских дужности како у цетињским храмовима тако и у свим храмовима Митрополије црногорско-приморске око Цетиња и у Катунској нахији, да их је полиција и ове године спријечила да за Преображење обаве службу у истоименом храму на Ивановим Коритима, као што се то одувијек чинило. Истовремено сазнајемо и видимо да су државна средства јавног информисања, игноришући чињеницу да је у стотине православних храмова Црне Горе одржавана служба Божја за овај велики хришћански празник (празник је нарочито свечано прослављен на Жабљаку са свенародном литијом кроз град на челу са Његовим Преосвештенством Епископом будимљанско-никшићким Јоаникијем), приказали само инциденте на Ивановим Коритима проузроковане насиљем ,,свештенства” такозване ЦПЦ, очигледно у циљу промовисања ове новоформиране вјерске заједнице у Црној Гори, а на срамоту саме Црне Горе.