Саопштења

Излагање Архиепископа охридског Јована (FYROM) na Међународном међурелигијском скупу у Стразбуру

Обраћање Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована на Међународном међурелигијском скупу одржаном у Стразбуру, у згради Савета Европе, на тему „Допринос Цркава и верских зајдиница у изградњи трајног мира на југоистоку Европе" објављујемо у целини:

Охридска Архиепископија - Црква у 21. веку прогањана од власти у Р. Македонији

Тема коју су предвидели организатори овог међународног, међурелигијског скупа јесте „Допринос Цркава и верских заједница у изградњи трајног мира на југоистоку Европе". Свакако да је допринос који могу пружити Цркве и верске заједнице од изузетне важности за изградњу трајног мира на југоистоку Европе. Нећу ићи у такву крајност да начињем тему да је у многим случајевима чак и пресудно какав однос имају цркве и верске заједнице према одређеним политичким питањима која узрокују нестабилност или рат. Подсетићу себе, али и овај уважени скуп, да поједини истраживачи социологије религије или политиколози додељују пресудни значај Црквама и верским заједницама, како за почињање рата, тако и за успостављање мира. Чак и да поричемо да је улога цркава и верских заједница пресудна за стабилност и мир, не можемо не прихватити да је њихова улога итекако важна за изградњу мира свугде по свету.

Излагање Епикопа Јоаникија на Међународном међурелигијском скупу у Стразбуру

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије обратио се учесницима међународног међурелигијског скупа Допринос Цркава и верских заједница у изградњи трајног мира на југоистоку Европе у Стразбуру предавањем на тему: Одговорност цркава и верских заједница за изградњу међуверског склада и мира у Црној Гори:

Желим да почнем своје кратко излагање са Христовим речима: „Мир свој дајем вам, не дајем вам га као што га свет даје..." Свети Апостол Павле говори о истом овом миру који „превазилази сваки ум." Мир као једну од највећих спиритуалних вредности уопште труде се да достигну све традиционалне вере путем молитве и чињењем добрих дела. У свету препуном разлика међу људима, међу верама и културама мир као духовна вредност је предуслов међусобног разумевања, поштовања и испуњавања Божје заповести о делотворној љубави према ближњима, а по јеванђељској заповести чак и о љубави према непријатељима. Неоспорно је, свакако, да се јеванђелска заповест о љубави према ближњима не односи само на љубав према људима који припадају истој вероисповести, него на љубав према свим људима, без обзира којој вери припадали.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Дешавања у Манастиру Св.Јована Владимира на сам дан празника 04.06.2008.г. у Елбасану - Албанија којом приликом су припадници тзв. ЦПЦ на челу са распопом Јованом Томовићем, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа Аполонијског Г.Николаја удаљени из цркве, са чиме им је ускраћено гостопримство, показује став Албанске Православне Цркве да ова помјесна Црква као своју сабраћу и канонске свештенике из Црне Горе прима само припаднике Митрополије Црногорско-приморске и Епархије Будимљанско - никшићке а не припаднике самозване „ЦПЦ" који су више пута у послиједње вријеме покушали да обману православно свештенство у Албанији.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Митрополија црногорско-приморска У Секретаријат Православне Митрополије Црногорско-приморске стигло је званично обавјештење из Албанске Православне Цркве, о покушајима обмањивања православног свештенства у Албанији, од стране припадника самозване „ ЦПЦ " из Црне Горе.

Припадници организације коју предводи рашчињени свештеник Мираш Дедејић ових су дана више пута контактирали Албанску Православну Цркву, представљајући се као православни свештеници и најављујући свој долазак у Тирану, са намјером да врше наводну службу крај мошти Св. Јована Владимира. Како је ријеч о бившим свештеницима, којима ни у једном православном храму на свијету није дозвољено ношење мантије, ни вршење службе, њима је забрањена посјета црквама у Албанији. У обавјештењу које је упутио викарни епископ Антоније, представник Албанске Православне Цркве, наглашава се да ће ова помјесна Црква као своју сабраћу и канонске свештенике из Црне Горе, примати само припаднике Митрополије Црногорско-приморске и Епархије Будимљанско-никшићке, и да православне широм свијета сједињује јединство Божијег благослова, а не самовоља појединаца и обновљена јерес етнофилетизма.

Радна декларација Међународног научног скупа “Правни положај Цркава и верских заједница у Црној Гори данас”, Бар 23-25. мај 2008

Бар Да би се правно реглементирали односи између државе и цркава и вјерских заједница, и у духу међусобног повјерења и плодотворне кооперације са властима у Црној Гори, као и у интересу општег добра земље и њених грађана, неопходно је поштовати пет фундаменталних начела: слободу вјероисповиједања, неутралност државе, принцип једнакости вјерских заједница, право цркава и вјерских заједница на самоодређење и кооперацију државе и вјерских заједница.

Саопштење за јавност, са редовног заседања Светог Архијерејског Сабора СПЦ, одржаног у Београду од 15. до 21. маја 2008. године

Сабор

У Патријаршијском двору у Београду, по благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, а под председништвом Његовoг Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, који по чл. 62. Устава Српске Православне Цркве замењује Његову Светост, одсутног због болести, одржано је, од 15. до 21. маја 2008. године, редовно заседање Светог архијерејског сабора Српске Православне Цркве. У раду Сабора учествовали су сви епархијски архијереји Српске православне цркве из земље и иностранства, као и Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован са архијерејима аутономне Охридске Архиепископије.