Синодска саопштења

Саопштење Светог Синода у вези са писмом умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија од 13. септембра 2010. године

Као одговор на писмо умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија Светом Архијерејском Синоду Српске Православне Цркве од 13. септембра 2010. године, са чијим садржајем су средства јавног извештавања била упозната већ пре завршеног разматрања истог на седници Светог Архејерејског Синода, што је уобичајени манир његовог Преосвећеног потписника и додатни показатељ његовог односа према највишим установама и органима Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј упутио је епископу Артемију одговарајућу одлуку Светог Синода уз пропратни одговор на његово поменуто писмо. Синодску одлуку и писмо у целини представљамо српској јавности тек сада, када их је већ примио на знање онај коме су и намењени. Не објављујемо их ни из каквих других побуда осим жеље и потребе да наша црквена и укупна јавност буде обавештена заиста истинито, а не онако како то, на нашу дубоку жалост, чини Преосвећени г. Артемије.

Свети Архијерејски Синод донео је ову одлуку:

Свети Архијерејски Синод СПЦ, број 915 од 16. јула 2010.

По указаној потреби, доносимо ову одлуку:

Умолити Високопреосвећену и Преосвећену Г. Г. епархијске архијереје Српске православне цркве да позову подручно им свештенство и верни народ да у четвртак, 22. јула 2010. године у 17 часова, у свим храмовима звоне звона у трајању од 5 минута, а да се у саборним и градским храмовима после оглашења звона служи Молебан за повољно решење коначног статуса Косова и Метохије.

Саопштење за јавност

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј са члановима Светог Архијерејског Синода данас је упутио писмо шефу мисије ЕУ у Србији г. Питеру Соренсену изражавајући дубоку забринутост због погрешног превода на српски језик једног дела обраћања шефа мисије ЕУ на Косову и Метохији г. Питера Фејта пред Европским парламентом 22. јуна 2010. Такође је изражена крајња разочараност због садржаја Фејтовог погледа на ситуацију у јужној српској Покрајини.

У једном делу поменутог обраћања Европском парламенту г. Фејт позитивно оцењује да је „транзиција СПЦ према умеренијем приступу на Косову такође још један позитиван помак". Ова реченица је у српском преводу обраћања, које је медијима упутила канцеларија Питера Фејта, неправилно преведена и гласи: „Транзицију СПЦ према умеренијем приступу по питању Косова је такође још један позитиван помак". Разлика између „умеренијег приступа (понашања) на Косову" и „умеренијег приступа по питању Косова" (да ли по питању статуса?) веома је велика и представља грубу грешку за коју је Његова Светост тражио јавну исправку и извињење од стране канцеларије ЕУ.

Саопштење за јавност поводом тзв. апела/петиције Сабору СПЦ, са уличним прикупљањем потписа под изговором одбране Еп. Артемија

Већ данима група монаха Епархије рашко-призренске који не признају црквени поредак и одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве од 13. фебруара 2010. године и који су стављени под канонске забране, заједно са појединим истомишљеницима, а на челу са црноречким монахом Антонијем Давидовићем, против кога је покренут црквено-правни процес, проносе градовима Србије и по неким манастирима текст под називом Апел свештенства, монаштва и верног народа Свештеном Сабору СПЦ и прикупљају потписе подршке.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода поводом покретања поступка утврђивања канонске одговорности Епископа Артемија

Данас је на седници Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, којом је председавао Патријарх српски Г. Иринеј, одлучено да се покрене поступак утврђивања канонске одговорности Његовог Преосвештенства рашко- призренског Епископа Г. Артемија у првој инстанци (Устав Српске Праволсавне Цркве чл. 70, тачка 20 и 356), уз Његову обавезу да у поступку сарађује, и да се разреши управљања Епархијом рашко-призренском до окончања покренутог поступка, односно до следећег редовног заседања Светог Архијерејског Сабора.

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије може да борави и богослужи у неком од манастира или у другом месту на тлу Епархије рашко-призренске или ван ње до окончања поступка, уз договор са администратором, односно уз сагласност надлежног епархијског архијереја, али без икаквог интервенисања у надлежност администратора или неког од господе епархијских архијереја.

На основу чл. 70. тач. 21. Устава Српске Православне Цркве, за Администратора Епархије рашко-призренске поставити Његово Преосвештенство Епископа умировљеног захумско-херцеговачког Г. Атанасија, са свим правима и дужностима епархијског Архијереја.

Обавештење о трапавој недељи иза Недеље о Митару и Фарисеју

Обавештавамо верне да је приликом штампања џепног црквеног календара за 2010. годину, свесно и намерно направљено неколико ситних грешака, у циљу лакшег откривања оних који неовлаштено штампају овај Календар, а који је заштићен у Заводу за интелектуалну својину Републике Србије, под бројем А-321/08. Проналажење ове грешке код других неовлаштених издавача је најбољи доказ на суду да се ради о фалсификовању које Цркви наноси велику штету. Чак ни холограмска заштита не спречава фалсификаторе у њиховом неделу као ове грешке које нису суштинске, али могу код неких верника изазвати недоумице.

Једна од тих "грешака" је и датум трапаве седмице после Недеље о Митару и фарисеју.