Новопросијавши Свети Порфирије Светогорац

Одлуком Патријарха цариградског г. Вартоломеја и архијереја Васељенске Патријаршије од 27. новембра 2013. године, старац Порфирије Светогорац прибројан је сабору и убележен у диптих светих Васељенске Патријаршије.

Поводом овог великог догађаја, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду 28. новембра 2013. године после вечерње службе Епископ бачки Иринеј (као духовно дете које је стасавало уз старца Порфирија), а у присуству Епископа крушевачког Г. Давида обратио се студентима и одржао беседу о новопросијавшем Архимандриту Порфирију Светогорцу.

Епископ бачки Иринеј: Однос Цркве и државе

У оквиру јесењег семестра предавања Школе православне духовности, у недељу, 1. децембра 2013. године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај у Новом Саду, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки др Иринеј одржао је предавање на тему Однос Цркве и државе.

Божићни пост – две лепте од душе и тела

Почиње Божићни пост. Намера освећује дело. Каква је корист од промене трпезе од месне на посну, или од других ствари, ако није Христос у центру намера? Ево, апостол Павле каже: „Да ли једете, или пијете, или нешто друго чините, све чините у славу Божију“ (1 Кор. 10, 31). Парафразирамо, не грешећи, Павлове речи: „Ако не једете, ако не пијете, или ако се нечега добровољно лишавате, уздржавајте се у славу Божију.“ Храна нас не приближава Богу и не удаљава нас од Њега, али нас намера приближава, и спољашње дело добија унутрашњу снагу од тога Коме је дело посвећено. Дакле, намеравајући да постимо, посветимо колико можемо, уздржање Ономе Ко је рођен од Дјеве у пећини недалеко од Витлејема. Уз такво посвећивање ни најскромније уздржање неће остати без плода, а уз лажне циљеве ће и велико испосништво бити или штетно, или бескорисно. На Западу се пост уочи Божића тако и зове – Адвент, што значи „посвећен доласку“. Зато је мало говорити људима: „Немојте јести месо. Немојте пити млеко.“ Треба говорити: „Припремајте се за дочек Христа. Пробудите помисли и идите у сусрет Господу. Имајте на уму због Кога поједностављујете живот и вежбате се у скромности.“

Божићни пост

Установљавање Божићног поста, као и других вишедневних постова, датира се у прве векове Хришћанства. Већ од IV века свети Амвросије Милански, Филистрије, блажени Августин помињу у својим делима Божићни пост. У V веку је о Божићном посту писао Лав Велики. Првобитно је Божићни пост трајао за једне хришћане седам дана, а за друге - мало дуже. На сабору 1166. године који је одржан у време константинопољског патријарха Луке и византијског цара Мануила свим хришћанима је било наређено да поштују 40 - дневни пост уочи великог празника Христовог Рођења.

Протопрезвитер Михаил Кардамакис: Подвиг и пост

Пост, бдење, молитва, милосрђе и свако друго добро дело, које бива Христа ради, представља начин за задобијање Духа Светог (који је истински циљ хришћанског живота)... Само добро дело које бива Христа ради, доноси полод Духа Светог. Ниједно дело које се не чини ради Христа, чак и да је добро, неће имати награду у животу будућег века, јер ни у садашњем животу не доноси благослов Божији. (Григорије Ниски)