Нове књиге
Немерљив допринос женског монаштва Цркви Божјој
13. Јул 2015 - 10:17Желећи да остави трајни траг о Симпосиону којим је обновљено свеправославно самосазнање нашег монаштва и који је посведочио све јаче прожимање и преношење монашких искустава помесних Православних Цркава, манастир Жича је објавио троструко двд издање са предавањима еминентних учесника научног скупа о женском монаштву одржаном у овом вековном духовном центру Српске Цркве почетком септембра 2011. године.
На три диска у једном комплету објављено је свих 25 предавања богато илустрованих фотографијама и квалитетним видео записима. Предавања су преведена на српски језик, а титлована на грчки, руски и француски језик. Овим издањем нису само веродостојно пренета предавања најважнијих теолога и духовника православља данас из Русије, Грчке, са Кипра, из Израела, Француске, Пољске, Румуније, Сирије, Грузије, Црне Горе, Републике Српске, Хрватске и Србије, већ је гледаоцима приказана и лепота и радост сусрета, искуство јединства и саборности Цркве Христове. ДВД је могуће купити у манастиру Жичи или наручити преко e-mail адресе: info@zica.org.rs или поштанске адресе: Манастир Жича, 36.221 Жича, по цениод 1.500 динара.
Задужбине Косова и Метохије - историјско, културно и духовно наслеђе српског народа, КЊИГА У ПРЕТПЛАТИ!
10. Јул 2015 - 18:57Српска Православна Црква – Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска, уз финансијску подршку Владе Републике Србије, Kанцеларије за Косово и Метохију
Одлуком Управног Одбора Епархије рашко-призренске Српске Православне Цркве (седнице одржане у Призрену и Грачаници, 15. децембра 2014. године) почела је припрема знамените књиге Задужбине Косова и Метохије, историјско, духовно и културно наслеђе Српског народа, за публиковање на српском језику и налази се пред штампањем. Ова књига је живо сведочанство о истрајном настојању Српске Првославне Цркве да очува изузетну духовну и материјалну културу, своје вековне споменике и сачува хришћанско наслеђе Косова и Метохије.
Књига о проти Милутину Тесли, оцу славног научника Николе Тесле, у издању манастира Студеница
10. Јул 2015 - 9:45На данашњи дан, пре 159. година рођен је српски геније Никола Тесла (1856-1943), син православног проте Милутина Тесле (1819-1879) и мајке Георгине Ђуке, рођене Мандић (1821-1892). Прота Милутин је био предан свештеник, интелектуалац и српски национални радник.
Годину дана пре рођења сина Николе Тесле, његов отац сештеник Милутин сведочи о „Божјем феномену“ који се догодио на Петровдан 1855. године изнад Смиљанске долине. Николин отац, свештеник Милутин је о овом чуду писао 1855. године у новинама „Србски дневник“. Мали „Божји феномен“ најавио је рођење српског генија. Годину дана после поменутог догађаја родио се геније Никола Тесла. О овоме, као и о осталим детаљима који су у вези са рођењем Николе Тесле, говори студија: Српски прота Милутин Тесла 1819–1879), отац Николе Тесле.
Ранохришћански aпологета Марко Минуције Феликс и његово дело „Октавије“
10. Јул 2015 - 8:40У оквиру издавачке дјелатности Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Митрополије дабробосанске, са благословом Његовог преосвештенства епископа др Григорија, објављена је веома интересантна књига која се бави дјелом Марка Минуција Феликса, апологете који је, штитећи хришћанску вјеру пред нападима незнабожаца, сачинио нама данас најстарију доступну апологију насталу на латинском језику.
Дјело Марка Минуција Феликса написано је једноставним и свима лако разумљивим језиком. Ипак, оно у себи садржи мноштво корисних информација које нам омогућавају да сазнамо за шта су све оптуживали хришћане у првим вијековима постојања Цркве, а такође омогућава нам и да примијетимо да се и данас, безмало два миленијума касније, хришћани суочавају са сличним оптужбама, као и то да неријетко обитавају у готово идентичној средини у којој су хришћани живјели у времену древног Рима.
Велики вход: Огледи из српског литургијског предања XII–XXI век
17. Јун 2015 - 13:15Др Владимир Вукашиновић, Велики вход: Огледи из српског литургијског предања XII–XXI век, Православни богословски факултет, Институт за литургику и црквену уметност, Београд, 2015, стр 315, библиографија, индекси и илустрације, 21 цм, ISBN 978-86-7405-157-3
Српска богословска мисао постала је богатија за још једну значајну књигу из области Литургике. Реч је о својеврсној антологији радова из литургијског богословља нашег истакнутог професора и научника ове теолошке дисциплине. Књига излази као прва у издању новооснованог Института за Литургику и Црквену уметност при Православном богословском факултету Универзитета у Београду.
У књизи се обрађују теме из историје српског богослужења и савременог богослужбеног живота Цркве. Зато је садржај подељен у две целине: Наслеђа прошлости, и: Изазови будућности. Сваку чини по шест студија.
Mонографија о манастиру Никољцу
8. Јун 2015 - 16:30„Са овом монографијом изнова сам доживео тајну Никољца која је дубоко везана за гроб костима присутног а именом непознатог ктитора, српског властелина који је свој вечни мир задобио под сводом своје задужбине крајем четрнаестога века“, рекао је Његово преосвештенство епископ будимљанско-никшићки Јоаникије на свечаном представљању монографије о Цркви Светог Николе (Никољац) у Бијелом пољу, аутора Светлане Пејић, у амфитеатру Народне библиотеке Србије.
Осим аутора и владике Јоаникија, о овој јединственој и свеобухватној монографији говорили су рецензенти проф. др Јелица Стојановић и проф. др Бранислав Тодић и гђа Ивана Продановић-Ранковић.