Нове књиге

Каленић 2/2015

Из штампе изашао 245. број часописа „Светигора“

Након седмонедјељног поста дочекасмо Васкрсење Христово, најсвјетлији и највећи хришћански празник. Радост Васкрса подијелила је са својим читаоцима редакција „Светигоре“, образника за вјеру културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске, кроз 245. васкршњи број часописа. Уз шаренило васкршњих илустрација бројни текстови васкршњег броја дочарали су овај празник. Почев од уводне бесједе светог Григорија Богослова „На Васкрс (на Пасху и о оклевању)“, бесједе његовог високопреосвештенства архиепископа цетињског митрополита црногорско-приморског Амфилохија „Четвородневни Лазар – првина општег васкрсења“, митрополита београдског Михаила Јовановића „Смрћу против смрти (Велика субота)“, свештеника Пола Јергера „О страху, смрти и побједи“ до текста Џорџа Куломзина „Хришћанска радост васкрсења“. Педесет дана након васкрса слави се Вазнесење Господње, празник неодвојив од Васкрса. О том празнику пише Јован Фундулис „Ако ја не одем, Утешитељ неће доћи к вама“.

Епископ Атанасије (Јевтић): Патрологија, књига прва

Држећи у рукама свеже одштампану књигу Патрологија – Црквени Оци и писци прва три века историје Цркве, Епископа Атанасија, прелиставајући је са задовољством и читајући, спонтано нам долазе у ум еванђелске речи: „Други су се трудили, а ми смо у труд њихов ушли“ (Јн.4,38).

Овој књизи-уџбенику Eпископа Атанасија ум. Херцеговачког, професора Богословског факултета, која представља плод његовог труда, љубави и целоживотног саживљавања и друговања са Светим Оцима Цркве Христове, Епископ западноамерички Максим написао је предговор, који целовито преносимо на крају овог кратког приказа. После предговора следи увод, на чијем почетку аутор истиче речи Светог Апостола Павла, које су биле његово руководно начело у писању Патрологије: „Спомињите старешине своје, који вам проповедаше Реч Божију; гледајући на свршетак њихова живљења, угледајте се на веру њихову. Исус Христос исти је јуче и данас и довека“ (Јевр.13,7-8).

Преподобни Пајсије (Величковски): O умној или унутрашњој молитви

Издавачка делатност Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Митрополије дабробосанске очевидно истрајава у намери да до наших читалаца долазе свакако важни наслови кроз чији се садржај можемо упознати са корисним поукама у процесу духовног узрастања. Као својеврсна карика у већ започетом ланцу, а искрено се надамо да ће он бити богат карикама које се полако али сигурно настављају једна на другу, из штампе је изашао превод надалеко чувеног "Свитка" преподобног Пајсија (Величковског).Ово дело, о коме је заиста довољно споменути само то да је било, јесте и биће неизоставни приручник свакоме ко жели да се упозна са умном молитвом, својим небројеним издањима на руском али и на другим језицима, одавно је пројавило своју важност у животима хришћана широм света. Труд г. Слободана Продића да оно буде преведено и на српски језик, те благослов Његовог Преосвештенства г. др Григорија, да тај превод буде и објављен као издање које је свакако доступно најширем кругу читалаца, јесте нешто што завређује нарочиту пажњу.

Епископ нишки др Јован (Пурић): Символ – кључ тајне

Пред нама је још једно дело нашег истакнутог и плодоносног богослова и педагога Владике нишког др Јована (Пурића).

Књига је изашла као плод сарадње Одбора за просвету и културу Епархије нишке и Института за теолошка истраживања Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Књига заиста има много тога да понуди. Дизајн је осмишљен тако да у потпуности даје прегледност текста, док присутне илустрације квалитет дизајна још више наглашавају. Текст књиге постављен је у два одвојена стуба на свакој страници. Корице које су итекако занимљиво решене, међу собом «крију» квалитетан папир, тако да ова књига, својим физичким изгледом може бити сврстана у једно од најквалитетнијих издања не само када је у питању црквено издаваштво, већ и шире.

Лазар Мирковић и стара српска књижевност

Свечана промоција књиге „Лазар Мирковић и стара српска књижевност“ аутора Славице Јурић.

Богословијa Светог Саве у Београду, 20. март 2015. године у 13,45 часова. Говоре проф. Томислав Јовановић, проф. Предрад Миодраг и проф. Радомир Врућинић.

Прошле године, са благословом Његове Свтости Патријарха српског Господина Иринеја, изашла је једна значајна књига, како за историчаре уметности и књижевности, тако и за теологе, али и за шири круг читалаца који желе да обогате своје знање. Реч је о делу Славице Јурић „Лазар Мирковић и стара српска књижевност“.