Нове књиге

Проф. др Предраг Пузовић Прилози са историју Српске Православне Цркве 4

У месецу децембру 2014. године, у издању Института за теолошка истраживања Православног богословског факултета, објављена је књига Прилози са историју Српске Православне Цркве 4, аутора протојереја-ставрофора Предрага Пузовића. Резултат истраживања у домену историје наше помесне Цркве у претходном раздобљу јесте и овај, четврти по реду том, методолошки подељен у четири целине.

Прва целина, Архијереји, свештенство и монаштво Српске Православне Цркве доноси десет истраживањао раду Митрополита Павла Ненадовића (на просвећености свештенства и народа; на обнови монашког живота и општежића, и завођењу монашке дисциплине у фрушкогорским манастирима), затим о Темишварском сабору и смрти Митрополита Мојсија Путника; затим о Епископу Доментијану Нишком и улози свештенства у Балканским ратовима; о патријарсима Викентију (1950-1958) и Герману; и о Епископу шумадијском Сави.

Нови број Српског сиона, гласила Епархије сремске

Изазов друштва које се суочава са променама, увек се тичу и Цркве, која у том друштву пребива, јер су њени благодатни  удови – њени чланови уједно и чланови друштва у ком се промене дешавају. Сведоци смо да промене које се у нашем друштву дешавају, нису увек производ и плод народних потрага и жеља и представљају често споља наметнути задатак и обавезу. Сва друштва, како се то модерно каже „у транзицији“, тј. у прелазу, налазе се у нестабилности, јер фактор који споља намеће промену не даје сигурност јер намеће и не инсистира на коренитим променама.

Управо таква збуњујућа спољашња нагла промена на којој се инсистира, праћена новим „модама“ и „трендовима“ утиче на промене понашања у међуљудским односима. У таквом смутном револуционарном походу савремених заједница које инсистирају на променама, највише страдају људске душе, које узбуркане, бивају потакнуте да поднесу промене које често пута урушавају и основне вредности једног народа и његове културе.

Слободан Продић: Свети Трифун или "Дан заљубљених"

Како нам се приближава празник када наша Црква молитвено прославља Светог Трифуна, једног у низу мученика који су због своје вере у Спаситеља света, Господа Исуса Христа, претрпели неизрецива страдања и смрт, у оквиру издавачке делатности Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Митрополије дабробосанске, објављена је једна веома интересантна књига.

Наиме, г. Слободан Продић, неуморни трудбеник када је у питању објављивање не само стручних наслова, него и оних који су намењени најширој читалачкој публици, прихватио се пера и сачинио је дело у коме је крајње једноставно објаснио разлоге веома интересантног феномена. Упркос чињеници да, као што смо рекли, на дан када се у нашим храмовима и домовима прославља свети Трифун, у последњих пар година све више је оних који тај дан поистовећују са незнабожачким празновањем "Дана заљубљених". Оно што је свакако поражавајуће јесте и то да међу онима који су прихватили тај хибридни празник предњаче млади људи. Они неретко, руковођени триковима маркетинга и помодарством, слепо прихватају не само празник "заљубљених", него и многе друге "празнике", истовремено заборављајући на своју веру и спасење своје душе.

Православни катихета 12/14

Православни часопис вероучитеља Архиепископије београдско-карловачке

Са благословом Његове Светости Патријарха српског Иринеја, светлост дана угледао је нови број  часописа вероучитеља  Архиепископије београдско-карловачке. Тема овог броја Православног катихете је Будућност верске наставе.

У уводном слову, под насловом Црква је школа вечног живота, Патријарх Иринеј поздравља и благосиља наше вероучитеље:  “...Полазим од своје уверености да се свесно и трезвено односите према нечему чему сте се до сада спремали школујући се и оспособљавајући се за наставнике верске наставе, или вас који сте кроз досадашње искуство и рад на том пољу већ осведочили. Свети задатак који вам је поверен у подизању школских нараштаја кроз стицање верског образовања непрестано треба да вас опомиње на узвишеност циља пред којим стојите...“

У сретање Светом Нектарију Егинском Чудотворцу

Ново духовно издање са благословом Епископа ваљевског г. Милутина У сретање Светом Нектарију Егинском Чудотворцу, аутор протојереј-ставрофор Ненад Андрић, секретар Ваљевске цркве

Пред читаоцима је књига која је дело велике љубави пожртвованог пастира Цркве Христове, високопречасног протојереја-ставрофора Ненада Андрића, који је, водећи већ низ година верујући народ на поклоњење Светом Нектарију, постао  живи сведок о утехама Божјим које се изливају на оне који с вером приступају овом великом угоднику Божјем. У овој књизи читалац ће имати прилике да заједно са оцем Ненадом пође на духовно поклоњење до Егине, да преживи и осети велике радости и утехе које прота Ненад тако живописно излаже. Ова књига је посебно важна и из разлога  што изобилује сведочанствима болесника који су доживели потпуно исцелење од најтежих болести заступништвом Светог Нектарија, а што се документовано потврђује снимцима и изјавама лекара који су се бавили њиховим лечењем. Желимо читаоцу да ужива у садржини ове књиге, да се духовно окрепи и утврди у вери и да шири миомирис истине Божје свуда око себе, у славу Божју и на част Његовог великог угодника Светог Нектарија Егинског.

Звончићи Светом Сави

Нова књига у издању Светосавског звонца

Светосавско звонце  поново радује читаоце новом књигом, антологијом  ”Звончићи Светом Сави”. Књига је замишљена као приручник за ученике, али и наставнике и вероучитеље. Књига се састоји од десет поглавља:

  •  Живот Светог Саве
  • Средњевековни писци о Светом Сави
  • За млађи узраст
  • За старији узраст
  • Легенде
  • Стваралаштво младих - дечје стваралаштво
  • Народне песме о Светом Сави
  • Родољубиве песме
  • Драмски текстови
  • Песме са нотним текстовима

У сваком поглављу приказан је сажет и јасно изложен живот Светог Саве, а песме и прозни текстови су брижљиво одабрани и прилагођени деци млађег и старијег узраста. Приређивач књиге гђа Радмила Мишев се свесрдно потрудила да одговори на многобројне молбе вероучитеља и учитеља да на једном месту имају све о Светом Сави, што ће деци користити у свакодневном животу и раду и припремању светосавских прослава.