Нове књиге

ДВД издање манастира Жиче

У манастиру Жичи, у оквиру обележавања 800 година постојања, у септембру 2011. године одржан је Међународни духовни-научни симпосион о женском монаштву.

Симпосион је окупио тридесетак предавача и око три стотине гостију из Србије и иностранства. Желећи да оставимо трајни траг о Симпосиону којим је обновљено свеправославно самосазнање нашег монаштва и који је посведочио све јаче прожимање и преношење монашких искустава наших помесних Цркава, са благословом Епископа жичког г. Јустина, предајемо јавности на увид овај видео запис. Три двд диска у једном паковању садраже свих 25 предавања, богато илустрованих фотографијама и видео записима. Предавања су преведена на српски језик, а титлована на грчки, руски и француски језик.  Верујемо да ћемо вам не само веродостојно пренети оно о чему је овом приликом било речи, већ да ћете и ви доживети лепоту и радост сусрета и искуство јединства и саборности Цркве Христове.

Ново издање Епархије браничевске

Јован Зизијулас: Екуменизам - Огледи из екуменског богословља

- „Екуменске димензије православног теолошког образовања“
- „Теолошки проблем рецепције
- „Православна еклисиологија и екуменски покрет“
- „Екуменизам и потреба за визијом“
- „Саморазумевање православних и њихово учешће у екуменском покрету“
- „Вера и поредак (Faith and Order) — јуче, данас и сутра“
-„Unitatis redintegratio: размишљање једног православца“
- „Истина, толеранција, монотеизам“
- „Размишљањa једног православца поводом обележавања педесетогодишњице Папског већа за унапређење хришћанског јединства“

Драговић - утеха, путоказ, инспирација и подсетник

Драговић - утеха, путоказ, инспирација и подсетник
Драговић - утеха, путоказ, инспирација и подсетник
Драговић - утеха, путоказ, инспирација и подсетник
Драговић - утеха, путоказ, инспирација и подсетник

У просторијама СКД Просвјета у Загребу 10. децембра 2014. године представљена је књига мр Бранка Чоловића Манастир Драговић.

О књизи су говорили Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије, Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије, г. Чедомир Вишњић, др Драган Дамјановић са Философског факултета у Загребу и аутор. Интересовање за представљање ове књиге, из које се ишчитава не само историја ове далматинске светиње, већ сажима повијест православља у Далмацији од XIV вијека до наших дана, било је велико. Међу многобројном публиком, промоцији су присуствовали Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки г. Герасим, отправница послова Амбасаде Републике Србије у Загребу гђа Боса Продановић и проф. др Милорад Пуповац.

Kњига вековне љубави Светлане Алексејевне Луганске

Издавачка установа Никеја из Москве је у оквиру своје едиције ”Планета Православља” на руском језику недавно објавила књигу Светлане Алексејевне Луганске под насловом ”Људи Српске Цркве”.

Иста издавачка установа је у оквиру те едиције нашла место и за књиге ”Људи Грузијске Цркве” Владимира Лучанинова и ”Људи Грчке Цркве” Сергеја Тишкуна и Иље Кабанова. Приликом сусрета са новом књигом Светлане Луганске, православне Рускиње, не можемо, а да се не вратимо древној Рашки и једном чудесном догађају, који је, како је историја посведочила, постао наша духовна вододелница. Прије више од осам векова, на двору великог жупана Стефана Немање одиграо се чудесан сусрет између младог принца Растка Немањића и једног Руса, светогорског монаха, који је мисионарио и прикупљао помоћ благочестивих хришћана за свој манастир на Светој Гори Атонској. Заљубљен у Христа, млади Растко је оставио ”царске дворе и порфиру” и са светогорским монахом - Русом кренуо у Свету Гору - перивој Пресвете Богородице. Тај сусрет и тај одлазак је обележио историју народа Светога Саве. Од тада су, како каже песник, векови прохујали и од тада непрекинуто трају и стално се утврђују духовне везе између Срба и Руса. Једно од бројних сведочанстава те везе, те духовне заједнице Срба и Руса кроз Цркву Христову, јесте и нова књига Светлане Луганске.

Георгије Константину: Теорија и пракса црквене музике

Теорија и пракса црквене музике - први стручни и специјализовани уџбеник византијске црквене музике

Књига Теорија и пракса црквене музике, ауторa др Георгијa Константинуа, у преводу др Гордане Благојевић, први је стручни и специјализовани уџбеник савремене византијске црквене музичке традиције ове врсте који се појављује на нашим просторима. Ова књига позната је и призната као референтан уџбеник црквене музике у Грчкој Цркви и до сада је имала шест издања.

Пред домаћим читаоцима је превод последњег, допуњеног и унапређеног шестог издања, које је плод ауторовог вишедеценијског рада, како на пољу практичне наставе у школама црквене музике, тако и на пољу теорије византијске црквене музике. Међутим, овим шестим издањем, књига г. Константинуа превазилази оквире типичног школског уџбеника – приручника. Она је, по речима великог даскала и Архонт протопсалта Васељенске Патријаршије – Ликурга Ангелопулоса, истовремено и сажета теорија црквене музике која нам даје увид у основе теорије црквене музике и музичке нотације на Истоку, које су неопходне да би се могло тачно и правилно појати у Цркви, а у складу са усменим предањем.

Каленић 6/2014