Нове књиге
Поводом педесет и пет лета од упокојења патријарха Викентија (Проданова)
19. Јануар 2015 - 13:17Протојереј-ставрофор Душан Н. Петровић, Чувар јединства Српске Цркве: Патријарх Викентије Проданов (1950-1958), Епархија сремска 2013.
„Пред мојим духовним очима пролази сада историја Српске Православне Цркве, чија је прошлост била тако везана са прошлошћу народа и државе и земље... Нема, ваљда, Цркве која је толико водила бриге о своме народу и земљи као што је то чинила Српска Православна Црква. Та организација, коју је створио наш велики Светитељ и Просветитељ Свети Сава, стално је лебдела над српским народом, и лебди и данас. И у данима најтежег робовања тај организам, лебдећи над народом, био је кула светиља која је светлела и у највећем мраку. Изгледало је, једно време, да народ нестаје, али је Црква остала да чува свој народ. Пожртвовани и храбри представници Цркве знали су да увек нађу пут и начине да се Црква одржи и опстане – ма и расцепкана у неколико држава и покрајина – кула светиља и духовни вођа народа, и кроз највећа искушења и невоље. Црква се не само одржала, него је једнога дана – са народним политичким уједињењем и ослобођењем задобила и своје ослобођење и уједињење. То уједињење и ослобођење није ишло без мука, невоља и жртава – знаних и незнаних, спомињаних и неспомињаних...“
Фотографије које су запамтиле жртве и крвнике
17. Јануар 2015 - 11:16Фото:монографија „Злочини над Србима у Независној држави Хрватској”, јединствено дело у нашој историографији посвећеној Другом светском рату
Тешко је описати како изгледа овлашно листање фотомонографије „Злочини над Србима у Независној држави Хрватској” и које питање човек прво постави себи док гледа на црно-белим снимцима унакажена тела мушкараца, жена и нарочито несхватљиво – деце. У име чега су ти злочини почињени, шта је смисао тог клања? Са овим питањем академик Василије Крестић започео је да се бави темом геноцида над Србима у НДХ у Другом светском рату осамдесетих година прошлог века. Његов одговор је да је циљ масовног страдања Срба у НДХ била „велика, етнички чиста и што је више могуће католичка Хрватска”, али се и јуче, на представљању фотомонографије Јована Мирковића у Дому војске Србије у Београду, износећи тај свој закључак запитао да ли због те идеје треба да страдају толики невини људи.
Божићни број часописа „Светигоре“ у аудио формату
15. Јануар 2015 - 9:02Образник за вјеру културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске „Светигора“ од Лучиндана 2014. године излази и у аудио формату. Часопис у мп3 формату намјењен је особама оштећеног вида.Божићно издање аудио часописа изашло је из штампе 14-ог јануара и истог дана послато на адресе корисника. Продукција часописа обављена је у студију Радија Светигоре на Цетињу. Подсјећамо да је часопис у аудио формату за слијепа и слабовида лица бесплатан и да га потребити могу поручити путем телефона на број редакције „Светигоре“ +382 (0)41 234-222 или путем е-поште на адресу olivera.balaban@svetigora.com.
Слободан Продић: Преподобни Сергије Радоњешки
12. Јануар 2015 - 9:102014. године навршило се седам векова од рођења Преподобног Сергија Радоњешког, једног од свакако најпознатијих светих који су, милошћу Божјом, просијали унутар благочестивог руског народа још у временима Средњег века.
Како би допринели свакако значајном догађају који се прослављао широм православног света, у оквиру издавачке делатности Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Митрополије дабробосанске, објављена је по обиму невелика књига у којој је Слободан Продић на њему својствен начин, тј. једноставим и свима разумљивим речима, изнео основне детаље о овом светом и времену у коме је живео.
Српска педагошко-катихетска мисао
10. Јануар 2015 - 10:39приредио: протојереј- ставрофор др Драгомир Сандо, Издавач: Православни богословски факултет, Педагошко-катихетски институт, 2014.
"...И наш век би требало да пусти своју децу да приђу Христу. Овај наш век радио- телеграфије и аероплана не би ништа изгубио, а много би, много, добио кад би децу своју привео. Техничка култура нашег времена, подједнако корисна и штетна, није смањила зло у свету, а смањила је код људи моћ револтирања против зла... Пресићено је ово време духа техничкога, духа егоистичке револуције, духа млаке хуманости, полу - и полумера и потајног пактирања са злом. Један нов дух је потребан, дух мушке револуције против зла, надахнуте духом Божјим. Овај нови дух мора се унети у васпитање да би се свет освежио и зло било потиснуто," пише Свети Владика Николај ( Велимировић ) у тексту Црква и револуционарна педагогика, којим почиње вредно сваког запажања сочињеније Српска педагошко-катихетска мисао, чији приређивач је протојереј-ставрофор др Драгомир Сандо, који је на челу Катихетског одбора Архиепископије београдско-карловачке.
242. број часописа „Светигора“
1. Јануар 2015 - 7:28Дође нам најрадоснији хришћански празник – Божић, а нова „Светигора“ је ту да вас још боље упозна са смислом овог празника. На првим страницама божићног 242. броја образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске налази се посланица патријарха Иринеја о Божићу 2014. Одмах поред ње је и бесједа митрополита Амфилохија „Прославимо Господа од Дјеве рођенога“. „Слово Божићне радости“ назив је бесједе свештеномученика Луке Вукмановића. О тајни Богооваплоћења у византијском богослужењу казује јеромонах Александар Синјаков. Протојереј Џон Брек, поводом празника, пише о жртва љубави. Ипак Божић, можда, најљепше илуструју божићне приче. Овога пута у питању су двије приче са руског језика. Једна је из пера протојереја Александра Авдјугина „С нами Бог, разумјејте јазици!“, а друга је узета из књиге „Бакине божићне приче“ Радмиле Мишев и зове се „Невидљиви гост“.