Нове књиге

Проф. др Драган Милин: Сабрани списи

По садржају и обиму Сабрани списи проф. др Драгана Милина представљају богату ризницу радова и дарова којима је Господ обдарио аутора, а обрађују теме из Светога писма Старога завета.

Дело је  на ползу, пре свега, студентима теологије, али и свима који имају потребу да стекну основна знања о Књизи над књигама и да се на боготражитељском путу обдаре непресушним знањем које им несебично и овом приликом дарује дугогогдишњи професор Старога завета на Православним богословском факултету у Београду. Као изузетан научни аналитичар, али и синтетичар, своје је опсервације и истраживања прилагодио времену, месту, околностима и читалачкој публици.

„Његови радови показују га као истраживача који високим стилом и језички педантно обрађује своју тему, штедљиво бирајући праве речи, наводећи читаоца на закључак да му је више жеља одушевити га за неки његов даљи самостални истраживачки подухват, него да се створи утисак ауторове последње речи у погледу истраживанога ... Све ово указује на њега као истраживача са великим талентом, са којим се ипак скромно, али одмерено служио, као човека који, потичући из угледне професорске породице, све њене позитивне атрибуте уграђује у себе, али ипак научни став, ауторитет и углед на своме Факултету, а и у Цркви, лично гради,“  - потписују ове редове у уводном слову рецензенти др Илија Томић и др Родољуб Кубат, ванредни професори при катедри Библијских студија на овом Факултету, иначе наследници на Милиновој катедри.

Епископ Јован: Historiography of the Holocaust in Yugoslavia

Почетком ове године у издању Института за теолошка истраживања Православног богословског факултета и Факултета безбедности појавила се књига Епископа пакрачко-славонског Јована (Ћулибрка) Historiography of the Holocaust in Yugoslavia, која је у српском преводу изашла код истих издавача 2011. године под насловом Историографија холокауста у Југославији.

Ради се о тексту магистарске тезе коју је владика Јован одбранио на Јеврејском универзитету у Јерусалиму код, данас покојног, професора Давида Банкира, коме је књига и посвећена. Професор Банкир био је у исто време и шеф Међународног института за истраживање холокауста у Спомен установи Јад Вашем у Јерусалиму и ова књига је користила све капацитете које Јад Вашем нуди истраживачу, поготово оном који је, као владика Јован, провео више година радећи у њему.

Рецензенти књиге су Симон Епштајн са јерусалимског Универзитета и Милан Кољанин са београдског Института за савремену историју, водећи светски стручњак за питање холокауста у Југославији. Књига Historiography of the Holocaust in Yugoslavia је већ увелико заживела у науци и као извор је наводи велики број најозбиљнијих специјалиста за холокауст, укључујући Мајкла Фајера, Рафаела Израелија, Пола О’Шија и друге. Књига је до сада промовисана у Москви и Загребу. Следе промоције њеног енглеског издања, а превод књиге на руски језик је у току. 

Пригодно издање поштанских марака „Васкрс”

Поводом најрадоснијег хришћанског празника, По­шта Ср­би­је пустила је данас у оптицај пригодно филателистичко из­да­ње „Васкрс” са две марке.

Мотив на марки од 23 динара је „Васкрсење Христово”, фреска на северном луку испод куполе Дечанске цркве (око 1340. године), a мотив на марки од 74 динaра је фреска на западном луку испод куполе Дечанске цркве - „Цвијети, Христов улазак у Јерусалим” (око 1340. године). Мотив на коверти je „Христово распеће”, фреска на северном луку испод куполе Дечанске цркве (око 1340. године).

Календар Српске Патријаршије ЦРКВА за 2015. годину

Издавач: Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве Главни и одговорни уредник протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић

Календар ЦРКВА свакако представља важан наслов у издаваштву Српске Православне Цркве. Ова публикација је намењена њеним вернима спајајући у себи календарски, поучни и званичан статистичко-обавештајни део. Календар ЦРКВА спада међу знамените серијске публикације српског црквеног издаваштва и покренута је у време патријарха Варнаве Росића (1930-1937) године. Са прекидом због Другог светског рата овај најпознатији календар са поучним и обавештајним штивом из црквеног живота поново је покренут 1965. године и излази до данас.

Типик - богослужбене напомене за годину Господњу 2015.

    У издању Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве из штампе је изашао Типик - богослужбене напомене за годину Господњу 2015.

Реч Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја уз ово издање

Свака химна и свака радња у Православном богослужењу осликава стање хармоније која влада у Благословеном Царству Оца и Сина и Светога Духа. Црква Христова украшена je светим богослужењима као невеста која се украшава за сусрет са жеником. Јер Христос, који je глава Цркве, je и њен Женик и њен вечни Првосвештеник. Ha молбу апостола Христос даје образац молитве Господње и на тај начин их упућује како да се моле Богу. Ha Тајној Вечери, Господ заповеда својим ученицима, a преко њих и Цркви својој, на који начин да врши Евхаристију у Његов спомен. Све то нам јасно указује на важност поретка који постоји у Цркви, a нарочито у Литургији која иконизује Царство Божје.