Богословље

Преподобни Јустин Ћелијски о Пресветој Богородици

Богородица Милешево Све је од Ње, Пресвете Богомајке; све што је Господ Христос учинио у овоме свету, од Ње је. Она Му је дала ту човешку природу, Она му је дала душу нашу, дала му срце наше, дала му тело наше, да би све то Он спасао, да би све то испунио Богом, да би све то очистио, осветио, обожио и тако човека, биће људско рођено испунио највећом радошћу, бесмртном радошћу, сверадошћу. А то, то је подвиг и дело Пресвете Богомајке. Све је у Господу Христу од Ње, сав Спас, сав Богочовек, сво Еванђеље Његово, сва Црква Његова,сви Светитељи, сви хришћани, сви праведници, ви и ми, данашњи хришћани. Све је то од Ње, од Пресвете Богомајке. И још, од Ње смо и ми хришћани Срби, прави и истински Срби.

Предавање Владике Атанасија у Гацку

У суботу 2. априла 2011. г. у 19 часова, преосвећени Владика Атанасије (Јефтић) је у Саборишту парохијског дома у Гацку одржао предавање на тему ОД ОТКРОВЕЊА ДО ЦАРСТВА НЕБЕСКОГ и приказ своје истоимене књиге. Велики број вјерника је присуствовао предавању. Прије предавања Владика је посјетио стару Цркву и и обрадовао дјецу дружећи се са њима.

Света Гора и Светогорци данас

Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије одржао је у Крстопоклону недјељу, 27. марта, у Духовном центру Црквене општине Подгорица, предавање на тему "Света Гора и Светогорци данас". Преосвећени Владика је говорећи о својим доживљајима Свете Горе подсјетио, најприје, да су српски монаси, почев од Светог Саве, могуће и много раније, оставили дубоки траг на Светој Гори, а дубок и непролазан траг оставили су и наши добротвори, краљеви, цареви, касније деспоти, па све до најновијих времена. Много садржаја у нашој култури, историји, традицији, према ријечима Владике Јоаникија, има свој коријен на Светој Гори, то јесте у светогорском искуству и светогорском предању које се преносило и у таласима запљускивало наше отачаство.

Џон Брек: Кушани од Сатане

Христово крштење је архетип и основа нашег крштења. Када се подвргнемо овој црквеној Светој Тајни, омогућено нам је да учествујемо у смрти и васкрсењу самог Христа. Апостол Павле обрађује ову тему шестом поглављу Посланице Римљанима. У другом поглављу Посланице Галатима, он објашњава последице крштења. Кроз крштење хришћанин може да потврди: „Са Христом се разапех; А живим - не више ја, него живи у мени Христос" (Гал. 2, 19-20).

Измирење Бога и човека

Православно богословско друштво „Отац Георгије Флоровски" (The Fr. Georges Florovsky Orthodox Christian Theological Society), које делује у оквиру Принстонског Универзитета (Princeton University), организовало је свој први годишњи патристички симпосион 11. и 12. фебруара у Принстону (САД, држава Њу Џерси), са темом „О крсном дрвету: Светоотачко учење о искупљењу" ("On the Tree of the Cross: The Patristic Doctrine of Atonement").

Митрополит волоколамски Иларион одржао предавање на Богословском факултету у Београду

Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски Г. Иларион (Алфејев), Председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије, одржао је синоћ, 31. марта 2011. године, предавање на Православном богословском факултету Универзитета у Београду у присуству Преосвећеног Епископа бачког др Иринеја - декана Факултета, професора, наставниика и студената ове највише високошколске установе наше Свете Цркве.