Саопштења

Скуп о утицају Цркве на друштвени развој и економију

У Београду је, у организацији Хришћанског културног центра, а под покровитељством Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије, 24. јуна ове године одржана конференција „Економија и религија. Регионални развој и верски туризам“.

Саопштење за јавност традиционалних Цркава и верских заједница у Србији са конференције за новинаре, одржане у Београду 21. јула 2011.

Традиционалне Цркве и верске заједнице у Србији указују на проблем:

I Влада Републике Србије не примењује важећи закон о враћању (реституцији) имовине Црквама и верским заједницама, што представља директно кршење Устава Србије. Ову чињеницу утврдио је Заштитник грађана у свом редовном годишњем извештају за 2010. годину од 15. марта 2011. Својеврсна блокада примене овог закона од стране Владе Републике Србије огледа се у следећем:

Саопштење Епархије рашко-призренске поводом недозвољеног коришћења имена манастира Грачанице

У Привредном прегледу (http://www.pregled.rs) од 14. јула 2011. године објављена је вест ТАНЈУГ-а да је хуманитарна организација „Мати Татјана – манастир Грачаница“ покренула добротворну акцију чији је циљ изградња средњошколског центра у Грачаници и зграде средње медицинске школе у Великом Ропотову на Косову и Метохији. У наставку вести се каже да директорка организације Љиљана Каранов  апелује да је за ту акцију потребно прикупити два милиона и двеста хиљада евра и напомиње да ће за поменуте пројекте бити обезбеђено донирање и преко СМС-поруке на број 1775 (Телеком и ВИП мрежа).

Поводом ове вести, као и уопште поводом активности „хуманитарне” организације „Мати Татјана – манастир Грачаница“, Епархија рашко-призренска има обавезу да упозна јавност са следећим чињеницама:

Реаговање Епископа бачког др Иринеја на текст "У попове нико неће", објављен у Вечерњим новостима 16. јула 2011.

Вечерње новости од 18. јула 2011. године објавиле су скраћену верзију овог текста.  Овде објављујемо пуну верзију текста Преосвећеног владике Иринеја.

Епископ бачки др Иринеј

Хоће ли ико „у попове”?

У Вашем листу од 16. јула текуће године, на страни 5, објављен је текстић, потписан са И. Мићевић, под необичним насловом „У попове нико неће”. Тим поводом Вам се и обраћам, овог пута не као портпарол Српске Православне Цркве него као декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Одмах, унапред, морам рећи да новински текст са тако прљавим насловом не памтим ни из најригиднијих, идеолошки и државно-атеистички обележених раних брозовских времена, у којима сам рођен и одрастао и савршено добро их задржао у свом сећању. (За дивно чудо, у електронском издању листа фигурира неутралан, пристојан наслов, у сагласју са садржајем текста: „Подвучена црта на факултетима”. Може бити да то и јесте изворни, ауторски наслов. )

Саопштење Информативне службе Српске Православне Цркве у вези са кривичним поступком против Артемија Радосављевића и његових сарадника

На основу кривичне пријаве, коју је по одлуци Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве Епархија рашко- призренска поднела 15. априла 2011. године, Више јавно тужилаштво у Београду је Вишем суду у Београду упутило захтев за спровођење истраге против Артемија Радосављевића (бившег Епископа рашко-призренског) и његових сарадника Симеона- Дејана Виловског, Предрага Суботичког и Јелене Шубаревић, због основане сумње да су извршили више кривичних дела злоупотребе службеног положаја.

Предмет извршења кривичних дела  јесу:

  • материјална штета од више милиона евра због наплаћених, а неизведених или делимично изведених радова на црквама и манастирима, као и због увећаних фактура у односу на стварну вредност изведених радова (реч је о манастирима Зочиште, Бањска, Врачево, Улије, Девине Воде, Тамница, Убожац, Гориоч, Грачаница и тако даље);