Беседа светог Григорија Паламе посвећена светом великомученику и чудотворцу Димитрију Мироточивом
1. Мени су веома цењени пријатељи Твоји, Боже, веома се укрепише почеци њихови (Пс. 138; 17), ускликује Давид, најбожанственији међу псалмопојцима који су од века постојали. У апостолском збору началници су они што су названи првоврховнима, међу пророцима они што су названи боговидиоцима, а у васцелом сабору преподобних они који су, сагласно обећању заједничког Спаситеља, названи Великима. Сагласно томе, и у збору Христових мученика началници су они што су названи великомученицима. Међу њима посебно сија и издваја се испред осталих онај којега данас посебно опевамо и прослављамо, наш сународник и заштитник нашег града, велико чудо васељене, велики украс Цркве, у свему изврсни и чудотворни Димитрије Мироточиви. Ако је он међу мученицима исто што и велико светило међу звездама, имајући у себи реч вечног живота и будући озарен богосјајним лучама и друге озарујући, како онда да не буде причастан и пророчкој благодати? Ако је пак обасјан пророчком силом, зар ће га неко сматрати недостојним апостолског и учитељског служења и превасходства? Зар је онда он, будући украшен таквим даровима, лишен подвижништва преподобних и живота обасјаног њиховим примером? Наравно да није! Неке следећи, са некима се изједначујући, неке превасходећи а неке и по много чему превазилазећи, он је један међу малобројнима који су достигли савршенство, имајући у себи сабране све дарове, и, како ће касније уз помоћ Божију ово слово показати, удостојио се да пожање све оне похвале које свима (светима) доликују.
Житије Светог Великомученика Димитрија Солунског Чудотворца
У време када су јата хришћанских душа, убељених мученичком крвљу, свакодневно узлетала у вечна обиталишта Царства небескога, војвода солунски и његова благочестива супруга беху тајни хришћани. Богољубљем и човекољубљем задојише и свога сина јединца, Димитрија. По њиховом упокојењу, мудрог, храброг, лепог и богатог младог Димитрија цар Максимијан постави за царског намесника васцеле солунске области, посебно му наредивши да у том делу царства побије све хришћане.
Беше то доба многобожачких царева и прогона Цркве Христове. Пријатељ цара Максимијана, цар Диоклецијан, 303. године наредио је рушење цркава и спаљивање светих књига, лишавање хришћана грађанских права, службе, части, заштите закона, а ослобођени робови губили би слободу уколико би и даље исповедали Господа Христа.
Протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић: Литургијски живот у Цркви
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја, у четвртак 1. новембра 2012. године, у Народној библиотеци у Бачкој Тополи одржана је осма духовна трибина у организацији Црквене општине бачкотополске. Предавање на тему Литургијски живот у Цркви одржао је протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду и духовник у цркви Ружици на Калмегдану. Проф. др Владимир Вукашиновић, уз многобројне примере из свакодневног живота, верном народу је приближио литругијски живот у Цркви, а на основу његовог вишегодишњег свештеничког службовања и рада на факултету.
Епископ Давид: Библијско поимање света или козмоса
У оквиру Школe православне духовности, 28. октобра 2012. године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки г. Давид одржао је предавање на тему: Библијско поимање света или козмоса (Посвета оцу Николају Афанасјеву).
Свети Петар Цетињски - кратко житије
Рођен 1. априла 1749. године у селу Његушу. Ступио у чин монашки у својој дванаестој години. По смрти митрополита Саве 1782. године Петар постаде митрополитом и господарем Црне Горе.
Сав свој живот, витешки и свети, посветио је овај славни муж своме народу. Унутра је радио свом снагом да измири завађена племена, а споља да одбрани земљу и народ од грабљивих нападача. Успео је и у једном и у другом послу. Прославио се нарочито победом над војском Наполеоновом у Боки и Далмацији.
Према себи је био суров а према сваком другом праведан и снисходљив. Живео је у једној тескобној келији, као прост монах, и ако је био кнез над једним народом.
Упокојио се 18. октобра 1830. године. Његове чудотворне мошти почивају нетљене у манастиру Цетињском. Господ га прослави на небесима и на земљи, као верног и трпељивог слугу Свога.
Извор: Охридски пролог