Меморандум о разумевању о договореним општим принципима за обнову објеката СПЦ
15. Август 2008 - 17:55У оквиру Комисије за спровођење обнове 2006. године је договорено да са српске стране, поред представника Српске Православне Цркве, као други члан Комисије директно учествује директор Републичког завода за заштиту споменика културе, из Београда.Такође је договорено да наши експерти из службе заштите из Лепосавића преузму улогу надзорних органа у обнови.
Одлуке Светог Архијерејског Сабора о спровођењу обнове светиња на Косову и Метохији
15. Август 2008 - 17:54- Одлука Светог Архијерејског Сабора АС број 17/зап.27 од 3.11/21.10.2005. године у Београду
- Одлука Светог Архијерејског Сабора АС број 87/зап.195 од 26/13.5.2006. године у Београду
- Одлука Светог Архијерејског Сабора АС број 56/,70/, и 71/зап.113 од 23/10.5.2007. године у Београду
Извештај Епископа Теодосија Светом Архијерејском Сабору за 2008. годину
15. Август 2008 - 17:53Извештај Светом Архијерејском Сабору за 2008. годину Његовог Преосвештенства Епикопа липљанског Г. Теодосија, задуженог да у Комисији за обнову представља Српску Православну Цркву:
- УВОД
- Технички извештај о обнови - Богородица Љевишка, Призрен
- Манастир Светог Јоаникија - Девич, Србица
- Саборна црква Светог Ђорђа, Призрен
- Црква Светог Николе (Тутићева црква), Призрен
- Стара црква Светог Ђорђа (Руновићева црква), Призрен
- Црква Светог Николе, Приштина
- Црква Светог апостола Андреја, Подујево
- Црква Светог Јована Претече, Пећ
- Црква Успења Пресвете Богородице, Ђаковица
- Црква Светих апостола Петра и Павла, Исток
- Српска православна богословија Светих Кирила и Методија, Призрен
- Владичански двор - Епископија, Призрен
- Закључак
Комплетан Преглед програма радова за објекте у надлежности Комисије за спровођење обнове, Програм радова на реконструкцији као и Финансијски преглед радова на обнови можете прочитати ОВДЕ.
Извештај о раду Комисије за спровођење обнове - 2006-2008. година (Публикација Министарства културе Р. Србије, мај 2008)
15. Август 2008 - 16:56На простору Косова и Метохије, упркос свему, очувано је богато културно и споменичко наслеђе које указује на постојање историјске и духовне вертикале српског народа на овим просторима. Поред великог броја историјских грађевина српске средњовековне државе, које обележавају врхунац византијске архитектуре свога доба очувани су и историјски споменици других етничких група тако да се с правом може речи да је Косово и Метохија мултикултурна територија више него иједна у југоисточној Европи.
Бројни историјски догађаји, немири, ратови, буне, сеобе и мноштво појрединачних људских судбина као да је на овим просторима кристализовано некако лагано и оваплочено у мноштву културних слојева видљивим на сваком кораку. Они као да говоре да се историја на овим просторима понавља у неком невидљивим циклусима, концентричним круговима који у својим епицентрима зраче неком невидљивом енергијом која људску деструкцију смењује стваралаштвом и културним напредком. У тој непрестаној борби добра и зла крије се стваралачка и духовна енергија једног народа који упркос свему остаје и опстаје на овим просторима љубоморно чувајући своје наслеђе и културу.
Извештај о раду Комисије за спровођење обнове - 2005. година
15. Август 2008 - 15:54У таласу насиља и рушилачком налету албанских екстремиста на простору Косова и Метохије, у периоду од 17-19. марта 2004.год. извршено је систематско чишћење преосталих Срба и уништавање кућа, имовине, споменика културе и православних светиња. Током мартовског погрома протерано је 4.000 Срба, запаљено преко 800 кућа и порушено 34 споменика културе и православних верских грађевина односно порушено је 19 спомемика културе (5 споменика културе прве категорије и 14 споменика треће категорије) и 15 верских грађевина. Укупно 34 споменика културе и верских грађевина.
Неумољиви подаци указују да је у периоду од 1999-2004. год. порушено 57 споменика културе (20 споменика прве категорије и 37 споменика треће категорије) и 84 верских грађевина. Схватајући сву озбиљност стања културне баштине на Косову и Метохији Савет Европе је маја 2004. год. одлучио да предузме ''хитни акциони план за Косово'' у области културне баштине. У договору са Српском Православном Црквом сачињена је листа приоритетних интервенција уоквиру Регионалног програма за културно и национално наслеђе у југоисточној Европи која је обухватила споменике културе и верске грађевине порушене или тешко оштећене током мартовског погрома.
Прослављена слава у манастиру Сланци
15. Август 2008 - 15:39Његово Преосвештенство Митрополит црногорско- -приморски Г. Амфилохије поводом манастирске славе празника Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана служиo данас, 15. августа 2008. године, Свету Архијерејску Лиругију у манастиру посвећеном овом светитељу у Сланцима код Београда. У току Свете Литургије Митрополит је рукоположио у чин јерођакона монаха Гаврила (Стојановића), сабрата ове свете обитељи.