Наука

Међународни научни скуп о академику Богумилу Храбаку

Међународни научни скуп о академику Богумилу Храбаку

Почетком октобра је у организацији Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим сједиштем у Косовској Митровици, одржан међународни научни скуп “Живот и дјело академика Богумила Храбака“.

На скупу, који је трајао од 6. до 8. октобра, учествовало је око 40 научника из Србије, региона и неколико европских земаља (Русија, Пољска, Бугарска, Македонија), који су освијетлили живот и стваралаштво једног од доајена медиевистике Богумила Храбака (1927-2010).

Др Радивоје Радић: О значају Миланског едикта и рада Светих Ћирила и Методија

Др Радивоје Радић: О значају Миланског едикта и рада Светих Ћирила и Методија

Професор др Радивоје Радић, византолог, одржао је интересантно предавање у Свечаној сали Земунске гимназије, у оквиру циклуса трибина „Школа за другог“ које се у гимназији одржавају у сарадњи са манастиром св. Архангела Гаврила у Земуну.

Предавање „О значају Миланског едикта и рада св. Ћирила и Методија“, за слушаоце Радија Слово љубве забележила је Марина Марић.

Осам векова Милешеве: Задужбине у песми

„Народна песма сведочи да се подизање манастира сматра не само за богоугодно дело, него је то уједно и ствар поноса, дика похвала и спомен његовим оснивачима.“ Живот без задужбинарства лишен је смисла.

И народна песма зна да је задужбинарство српска особина:

Што год било и цара и краља
Сваки себе задужбину гради.
Неки гради, неки начинио.

Са тим је у вези и чињеница да попис манастира у Речнику Вука Караџића обухвата старине са целог српског простора, односно са целог подручја некада обновљене Пећке Патријаршије (1557). Поводом поменутог колебања код аутора око тумачења смисла речи „ктитор“, и ту треба рећи да за народног певача нема двоумљења. То је далеко од појма власништва и сваког интереса, и везано је са жртвом. Живот без задужбинарства јесте за презир и осуду.

„Народна песма сведочи да се подизање манастира сматра не само за богоугодно дело, него је то уједно и ствар поноса, дика похвала и спомен његовим оснивачима.“ Живот без задужбинарства лишен је смисла:

Српска Aрхиепископија у првим столећима свог постојања

Српска Aрхиепископија у првим столећима свог постојања

Јубилеј стогодишњице аутокефалности Српске Православне Цркве одиграо се у време архиепископства Никодима, деветог наследника Св. Саве, првог српског Архиепископа. Свети Никодим (1317-1324), игуман хиландарски, искусан у црквеној управи, са додатним познавањем световних ствари: језика, права, дипломатије и сличног.