Биоетика

Eутаназија и аподиктичка етика

Реаговање на чланак у ”Политици” од петка 7. јуна 2019. ”Подељена мишљења правника о еутаназији. Смрт од туђе руке је убиство, смрт од своје руке је самоубиство, а смрт од државне руке је извршење смртне казне”.

Разантни развој сазнања у области медицине и нових медицинских могућности да се продужи људски живот фундаментално су изменили однос људи према смрти.

О еутаназији

Протојереј-ставрофор Милорад Лончар, Мелбурн, Аустралија
Протонамесник др Зоран Пајкановић, Бања Лука, Република Српска

Поимање људског живота одувијек је предствљало тему интересовања свих слојева друштва и људи свих убјеђења. У основи постоје религијски, философски и научни приступ разумијевања људског живота.[1] Сходно убјеђењу пројављује се и сам однос према животу. Хришћанство препознаје циљ човјека у заједници са Богом у овоземаљском и у вјечном животу. Философски приступ захтијева рационални приступ који одређује нормативе у вредновању живота, а савремена наука унапријед искључује постојање духовног, невидљивог свијета кога не може подвргнути експерименту. Однос према животу условљава и однос према питању еутаназије. Дакле, питање еутаназије дотиче се најсуптилнијег односа према људском животу.

Експерти упозоравају: Пренатална дијагностика као инструмент селекције

У угледном аустријском недељнику "Die Furche" дискутују шефица за комуникацију аустријске дијецезе Ст. Пелтен Катарина Бранднер и психолог Карин Торди о позном прекиду трудноће. Катарина Бранднер, шеф департмана за комуникацију дијецезе Ст. Пелтен упозорава од пренаталне дијагностике као коришћење инструментом селекције.

Нове моралне дилеме о можданој смрти

Мождана смрт дефинисана као неопходни услов праксе медицинске трансплантације органа. Поводом саопштења саветодавног гремијума о етици у Немачкој

Шта је људски живот? Шта је зацело смрт? Када је човек заиста мртав? Ова философски формулисана питања имају практичне консеквенце: према немачком закону о медицинској трансплантацији, витални органи се смеју само од мртвих преузимати. Пресудан интернационални критеријум људске смрти је мождана смрт.

Биоетика у вези са крајем живота

Биоетика у вези са крајем живота
Биоетика у вези са крајем живота
Биоетика у вези са крајем живота
Биоетика у вези са крајем живота

Еутаназија и трансплантација органа из угла теологије и хришћанске етике

У суботу, 16. фебруара 2019. године, у Парохијском дому храма Светих апостола Петра и Павла у Аранђеловцу одржана је духовна трибина под називом Биоетика у вези са крајем живота – еутаназија и трансплантација органа из угла теологије и хришћанске етике. Уважени гости и предавачи су били протојереј-ставрофор проф. др Зоран Крстић и протонамесник Драган Поповић.

Католичка и Руска Православна Црква у одбрани живота

Пре три године, 11. фебруара 2016,  папа Фрања и московски патријарх Кирил потписали су Заједничку изјаву. Од тада се сваке године организује сусрет којим се подсећа на тај важан догађај: пре две године одржан је у Швајцарској, у Фрибургу, прошле године је одржан у Бечу, а ове године у Москви, где се разговарало о крају живота.